Rinspeed sQuba: potápka

Počkat – auto, které umí plout pod vodou a přitom nemá střechu? Tady něco nehraje...

Je to asi dva týdny, co nejmenovaná největší komerční televize v Česku vysílala bondovku Špion, který mě miloval. Agent 007 v ní disponoval obojživelným Lotusem Esprit S1, který se ve vodě cítil, ehm… jako ryba ve vodě.

Tenhle Lotus je také obojživelný. Nevytvořil ho však Q, nýbrž Frank Riederknecht, a není to Esprit, ale Elise. Což byste se nejspíš poznali, i kdybychom vám to neřekli. Kreace se jmenuje Rinspeed sQuba a umí jezdit na zemi, na vodní hladině i deset metrů pod ní. Pohánějí ji elektromotory, které odebírají proud z li-on baterií.

Aby auto fungovalo i pod vodou, museli konstruktéři dokonale utěsnit všechny spáry karoserie. Je s podivem, že přitom zapomněli na střechu – chcete-li využít režim „ponorka“, měli byste mít dýchací přístroj, popřípadě opravdu mohutné plíce. Tedy, to jsme si mysleli, ale Rinspeed nás vyvedl z omylu: dýchací přístroj i s kyslíkovou bombou a dvěma náústky je integrovaný přímo v autě. A střecha prý chybí proto, aby se z auta dalo rychle vyplavat, kdyby potápění nešlo podle plánu.

Jestli vás napadlo, jak se sQuba pod vodou řídí, když nemá kormidlo, vězte, že je k tomu účelu vybavena vodními tryskami. A interiér odolává soli, abyste nemuseli omezovat svoje potápěčské expedice na sladkovodní nádrže.

autoweb.cz

6.3.2008 8:27

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist