Retro: Tuning pro Prius

Stejně jako se běžným měřítkům vymyká tato hybridní Toyota, jsou tak trochu „jiní“ i její tuneři.

Pozn. redakce 13. 04. 2012: I v tuningu se mění směry. Jednou se na auto lepí křídla, jindy se zase nasazují diody. Ale přesně před pěti lety jsme psali o tom, že v Japonsku založili naprosto šokující odvětví tuningu. Cílem úprav se stal hybridní Prius.

Podle Toyoty má hybridní Prius kombinovanou spotřebu 4,3 l/100 km. Některým je to ale málo, přesněji řečeno mnoho. Agentura Bloomberg přinesla fascinující příběh o fenoménu „nenpimania“ (něco jako maniaci spotřeby) – lidech, kteří upravují svoje Priusy s cílem dosáhnout rekordně nízké spotřeby. Tuning jako odvětví zjevně objevil zcela nové pole působnosti.Šestapadesátiletý Takaši Toja obdařil svůj Prius speciálními pneumatikami, kartónovým krytem spodní části motorového prostoru a pěnovou výplní mřížky chladiče. Také má upravenou řídicí jednotku. Loni prý tankoval jen sedmnáctkrát, přičemž na každou nádrž (49 l) najel šestnáct set kilometrů. To odpovídá spotřebě 3,6 l/100 km.

I s takovým výsledkem je ale Toja ve srovnání s některými kolegy žabař. Jistá žena z prefektury Akita na webové stránce věnované nenpimanii uvádí spotřebu neuvěřitelných 2,4 l/100 km!

Kromě specifických úprav se „maniaci“ spoléhají na vypilování jízdního stylu, který dokonale využívá vlastnosti hybridního pohonného ústrojí Toyoty Prius. Komunita má okolo stovky členů.

autoweb.cz, Bloomberg

13.4.2012 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist