Reportáž: Wings and Wheels 2014 na letišti Top Gearu

Vyrazili jsme na legendární letiště Dunsfold Aerodrome, kde se natáčí britský pořad Top Gear, na akci plnou voňavého benzínu a kerosinu.

Automobilové výstavy mají ve Velké Británii dlouhou tradici. Ostrovní země má bohatou motoristickou historii, a vzhledem k tomu, že se jedná také o jednu z vojenských mocností, také velmi bohatou historii letectví. Jak pozemní, tak vzdušná doprava je na ostrovech hluboko zakořeněna a často se tak přehlídky automobilové mísí s těmi leteckými.


Ne nadarmo se tak akce Wings and Wheels 2014, na kterou jsme zavítali, konala na bývalém vojenském letišti Dunsfold, jež v současné době mimo jiné slouží i k natáčení britského motoristického pořadu Top Gear.

Letos byl na programu jubilejní desátý ročník a na účasti to bylo znát. K vidění tu byla spousta unikátů, od předválečných vozů, přes klasické britské roadstery až po smečku japonských čtyřkolek. Jaguar E-Type tu lze považovat za vyloženou tuctovku, stejně jako poslední tři generace Nissanu Skyline, různé verze Land Roveru Defender a samozřejmě tradičního Mini Cooperu.

Mezi lahůdky, které se jen tak nikde nevidí, patřil třeba Napier-Railton poháněný 24litrovým leteckým motorem W12, Plymouth Roadrunner jako speciál NASCAR ze 70. let, závodní Porsche 962 nebo řada původních Fordů GT40. Vyjmenovávat všechno by vydalo na pěkných pár řádků, proto se raději podívejte sami do galerie.

Nechyběla ani jízdní vložka na přilehlé ranveji nebo kaskadérské přehlídky, mezi nimi třeba tradiční Zeď smrti. Akce jistě uspokojila i milovníky vojenské techniky, od Jeepů přes obrněné transportéry až po bojové stíhačky. Vrcholem show potom byla přehlídka leteckých akrobatů.

Pokud tedy máte vedle aut slabost i pro letadla a vrtulníky, určitě si nezapomeňte prohlédnout také galerii vzdušných korábů. Zajímavá podívaná totiž nebyla jen na zemi, ale i nad povrchem Dunsfold Aerodrome.

Wings and Wheels 2014: Fotogalerie letadel

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

6.9.2014 8:35| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist