Reportáž: Na podzimní sraz Subaru dorazilo i BRZ

Druhou listopadovou sobotu proběhl v Motorlandu Bělá sraz fanoušků značky Subaru. Přijela všechna možná auta bez rozdílu roku výroby či modelové řady.

Okruhových dnů, srazů a fanouškovských setkání není nikdy dost. Za touto akcí byli organizátoři ze Subaru Fan Clubu, kteří připravili účastníkům program zahrnující jízdu v terénu a ochutnávku rally na zdejším řidičsky náročném areálu. Možnost otestovat schopnosti svého vozu přilákala do Bělé na padesát aut značky Subaru z celé republiky.

Technicky náročná trať byla množstvím retardérů ztížená tak, že zatímco při obvyklé konfiguraci se rally trasa jezdí za nějakých sedmdesát sekund, na klubové úpravě ji nejrychlejší stroje zvládaly těsně pod dvě minuty. Zpomalení a přidání technických prvků přineslo nejenom bezpečnější průjezdy, ale také větší zábavu jezdcům, kteří rádi využívali kruhový objezd k driftování a  dalším kouskům.Konečně jsme ho viděli na vlastní oči! Řeč je samozřejmě o  zbrusu novém kupé, vzhledem k tradicím netradičně s pohonem zadní nápravy – BRZ. To dovezl na akci dealer Subaru Liška a perleťově bílé BRZ bylo od brzkých hodin obklopeno zvědavci, kteří dosud znali tento sportovní vůz pouze z fotografií či filmů. Opodál stojící XV i STI tak zůstalo ve stínu novinky, jenž v našich končinách existuje v tomto jediném exempláři.

VIDĚLI JSTE: Subaru BRZ – první bouračka

Subaru jsou však vyhlášená díky svému pohonu všech kol, a  tak pár metrů od „rychlostní zkoušky“ bylo k vidění velké množství Foresterů, XVček i Outbacků zdolávajících nástrahy offroadové trasy. Prudké kopce, boční náklony, průjezdy brodem i složitější sjezdy bavili účastníky natolik, že si sami vymýšleli nejrůznější komplikace. Ke sklonku dne už jim průjezd trasy přišel samozřejmý, až se otočil jinak obvyklý směr průjezdu a  trasa dostala nový, náročnější rozměr. Subaru začala projíždět i cesty jindy vyhrazené pouze místnímu Land Rover Defender.


Na to, abyste zvládli náročný terén, nepotřebujete velké moderní SUV.Přestože skupiny pro rally i offroad jsou poměrně odděleny, na akci si každý mohl vyzkoušet jakoukoliv trasu chtěl. Majitelé Foresterů se rádi svezli v ostrých Imprezách a jezdci přeplňovaných sedanů zase ocenili terénní schopnosti modelů s vyšší světlou výškou. Každý si přišel na své…Křídlo, pořádně velké modré křídlo! Nesmí chybět na žádném Subaru srazu.

Během dne se ukázala stokrát řečená pravda o akcích takovéhoto typu – podle slov jedné z návštěvnic moc nezáleží do jakého vozu sednete.
Zatímco při průjezdu offroadu polévá nezasvěceného účastníka hrůza z neuvěřitelných náklonů, kdy to vypadá, že se auto už musí převrátit, tak při průjezdu „erzetou“ jen strnule pozorujete řidiče jak ve vysoké rychlosti manévruje v úzkém prostoru retardérů či zatáček.


DOPORUČUJEME: Sobotní vyjížďka na okruhový den

Subaru jsou svým způsobem extrémní auta do extrémních podmínek. A když vyjde počasí jako na tomto srazu, odnáší si každý příznivec Subaru extrémně silný zážitek.

Zaznamenal Petr Pavlík, upravil Filip Rakovan, foto: Ing. Daniel Rychlý, Jaromír Zubák

12.11.2012 1:30| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist