Rakovan: Tragický víkend? Když probíhala bezpečnostní akce?!

Jak je možné, že policie mluví o velké dopravně-bezpečnostní akci v evropských rozměrů a na našich silnicích padají hlavy jak při defenestraci?

Obvykle si nechávám mezi svými blogy delší časový odstup, to pokud by chtěl někdo z kolegů vyjádřit své myšlenky, a také pro čtenáře, kteří poměrně často na výplody mého mozku reagují, za což jim, ať už těm pozitivním, tak samozřejmě i těm negativním, děkuji. Každopádně musím znovu sednout ke klávesnici a rozepsat se, navzdory tomu, že je to jen pár dnů, co jsem poslal do světa svůj poslední názor ohledně velké noční policejní akce na pražské magistrále.
Nejprve mé vyjádření hlubokého zármutku a soustrasti všem, kteří o někoho blízkého (nejen) o tomto víkendu přišli. A vysvětlení, že neumím a nechci řešit konkrétní případy, ale chci se zamyslet na prevencí. Prevencí a investicemi do ní.

Takže zpátky ke čtvrteční „pražské“ akci. Nevím, a nejsem si jistý, jestli šaškárny tohoto typu probíhaly i v jiných městech, ale zřejmě ano. Snažil jsem se dohledat nějaké informace ke čtvrteční akci „zátaras na magistrále“ a kdesi jsem se dočetl, že mělo jít jen o začátek, resp. součást velké evropské akce. Takže Praha zřejmě nebyla jedinou osamocenou baštou demonstrace policejní síly.

Musím tedy poukázat na téměř dokonalou časovou schodu s tím, kdy akce proběhla či probíhala a víkendem, během kterého bohužel padly letošní statistiky úmrtnosti. Nejsem profesionální statistik, abych věděl, zda mohu toto dávat do souvislosti, ale já vidím velkou bezpečnostní akci na jedné straně a čtrnáct mrtvých lidí na druhé straně. Tečka. A znovu se ptám – nebylo by lepší, než utrácet peníze daňových poplatníků, tedy našich, za ucpávku tepny napříč centrem města a vyslat policisty někam, kde budou skutečně co platní?Nechci úplně nutit nějaké konkrétní, službu konající policisty k nějaké přehnané myšlenkové námaze. Třeba jako že když na D1 zůstane uzavírka, na které nikdo nepracuje, a vytvoří se pětadvacet kilometrů dlouhá kolona (kdo by to čekal, když je před námi poslední týden prázdnin a k tomu se v Brně koná Moto GP?!), tak že přijedou a situaci aktivně vyřeší. To ne, hlavně žádnou improvizaci!

Ale pohledem na počet lidí, kteří o tomto víkendu na silnicích zemřeli, se nutně musím ptát na smysl dopravně-bezpečnostních akcí na přehledných a nekritických úsecích v konfrontaci s dotazem na náklady na takové akce a investice těchto peněz do jiných, účelnějších opatřeních.

ČETLI JSTE: Jak se pozná, že jste dobrý řidič?

Znovu bych se rád vrátil k tomu, co jsem se dočetl o pražské akci. Zjistil jsem, že policie při monstrózním zátahu odhalila několik závažných přestupků typu jednoho falešného cestovního pasu, jednoho falešného řidičáku a jednoho necejchovaného taxikářského taxametru. No, hlavně že to za to stálo.

Každopádně já si stále stojím za svým názorem a říkám, že namísto takových přehlídek síly a la Severní Korea bych vynaložené náklady propříště vzal a investoval do dílčích hlídek operujících na výjezdech z města, u vyhlášených klubů a diskoték a podobně. Neschvaluji alkohol za volantem, naopak, ale myslím si, že existují rizikovější místa s výskytem opilých řidičů než je pražská magistrála. Třeba jen o pár set metrů vzdálené uličky kolem Staroměstského náměstí.Je mi jasné, že pokud se takováto velká akce koná, jen těžko má smysl obviňovat řadové policisty, kteří celou noc trčí na jednom místě a čekají, jestli náhodou nezastaví bez sebemenšího tušení kurýry s horkým zbožím, kteří bez varování budou tasit zbraně. Apel jde na vedení, špičky ledovce, velitele kompetentní za plánování a finance. Utrácejte naše peníze smysluplně, ať opravdu „pomáhají a chrání“ a ne jen létají ven komínem.

DOPORUČUJEME: 7 důvodů, proč by si měl každý řidič pořídit antiradar

Ještě jednou ke zmiňovanému článku (u kterého jsem se, jen tak mezi námi, nemohl zbavit dost tendenční pachuti a pochvalného podtextu), byly tam také uvedeny citace policejních mluvčích, kteří říkali, že akce nekončí a bude pokračovat nejen do konce víkendu, ale až do konce prázdnin. A to mě trochu děsí. Pokud tento víkend pod dohledem policie přinesl rekordně mnoho obětí, teoreticky můžeme s pokračujícími dopravně-bezpečnostními akcemi očekávat na silnicích do konce prázdnin víc mrtvých než ve filmu Quentina Tarantina.

26.8.2013 7:55| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist