Rakovan: Rozsáhlá policejní akce téměř nic neodhalila. Pro Policii důvod k radosti?

Policejní akce velkého rozsahu přinesla zajímavý výsledek. Kromě "buzerovaných" řidičů ztrácejících svůj životní čas v kolonách, je tady "nula" jako vyjádření toho, co Policie odhalila. Jak mimochodem řekla sama Policie.

O víkendu proběhla v Praze velká policejní akce s názvem Chronos.

Šlo v podstatě o celodenní akci, zaměřenou na bazary, zastavárny a řidiče.

Ve výsledku ale s poměrně vymezeným a zřetelným dopadem na motoristickou veřejnost, která čekala v zácpách „ve frontě“ na to, aby jim policejní hlídka zkontrolovala lékárničku.

S takovým výsledkem, že ani skutečný Absurdistán by se nemusel stydět. Nejprve pro úplnost dovolte přesný citát z webu Policie ČR.

Policejní akce „CHRONOS“
V průběhu včerejšího dne pátrali policisté po hledaných osobách, kradených věcech a řešili delikty v silniční dopravě. Samotná policejní akce začala nedlouho po poledni, kdy se policisté čtvrtého policejního obvodu vydali do bazarů, zastaváren a provozoven sběrných surovin ve svém teritoriu. Zde pátrali po odcizených věcech, či věcech, se kterými mohla být spáchána trestná činnost. Svou pozornost policisté také věnovali administrativě, kterou jsou provozovatelé povinni vést. V podvečer pak následovaly kontroly míst, kde se vyskytují osoby s nevyřešenou bytovou situací a kontroly ubytoven.

Na těchto místech policisté pátrali po hledaných či pohřešovaných osobách. V obou těchto částech akce policisté ze čtyřky nezjistili žádné protiprávní jednání, tedy v bazarech, zastavárnách a sběrnách nenašli žádnou věc, která by byla takzvaně závadová. Stejně tak „nenarazili“ na žádnou osobu, která by byla z policejního hlediska pro muže zákona jakkoliv zajímavá. Byť měla akce v tomto směru, dá se říci nulový výsledek, je to jak pro policisty, tak pro občany v těchto lokalitách pozitivní zpráva.

Svědčí to totiž o tom, že předchozí, průběžně prováděné kontroly, kterým se policisté věnují po celý rok, mají svůj smysl a výsledek. Ve večerních a pozdních nočních hodinách pak následovala dopravní uzávěra, kterou policisté provedli na Jižní spojce u Barrandovského mostu.

Zde, jak ve směru na Prahu 5, tak na Prahu 9, prováděli kontroly projíždějících vozidel, u kterých zjišťovali jejich technický stav a také například to, zda jsou v plné šíři vybavena věcmi předepsanými zákonem. Stejnou měrou věnovali policisté pozornost i řidičům těchto vozidel. U těch se zaměřili na kontrolu toho, zda mají u sebe všechny předepsané doklady a zda za volant neusedli pod vlivem alkoholu, nebo drog. I na tomto místě probíhalo pátrání jak po hledaných osobách, tak věcech pocházejících z trestné činnosti.

 

Navíc na tomto stanovišti nebyli policisté sami. Přítomni byli také strážníci „taxitýmu“ Městské policie hlavního města Prahy, kolegové z Celní zprávy ČR a pracovníci Magistrátu hlavního města Prahy. Proto zevrubnou kontrolou prošli nejen běžní řidiči osobních vozidel, ale také řidič taxíků a nákladních aut. U taxikářů strážníci a úředníci magistrátu zjišťovali, zda splňují veškeré zákonem stanovené podmínky pro výkon svého povolání.

Ve valné většině bylo vše buď úplně v pořádku, nebo byly zjištěny drobné nedostatky administrativního charakteru. Jeden z taxikářů měl ale tolik prohřešků, že mu byla přímo na místě uložena desetitisícová kauce pro následné správní řízení Celníky pak zajímalo, zda především dodávková a nákladní auta nepřeváží přes Českou republiku zboží takzvaně na černo. Při tom také zjišťovali, zda kontrolovaní řidič nemají nějaký ten rest v podobě nezaplacené pokuty.

V tomto směru od hříšníků „dovybrali“ částku v řádu několika tisíc korun. Výsledkem akce je 1575 zkontrolovaných osob, 1262 aut, 24 squatů a ubytoven a 33 bazarů, zastaváren a provozoven sběrných surovin. Při kontrolách policisté odhalili sedm řidičů, kteří jsou pro řízení pod vlivem alkoholu, nebo omamných a psychotropních látek podezřelí z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Ze stejného deliktu, avšak v přestupkové rovině je podezřelých dalších sedm řidičů.

Ve 121 případech policisté zjistili takzvaně ostatní přestupky, tedy že například vozidlo nesplňovalo technické podmínky pro provoz na pozemních komunikacích, nebo že řidič u sebe neměl předepsané doklady. Za tyto delikty policisté uložili 94 řidičům pokuty v celkové výši 42.300,- Kč, zbylých 27 oznámili úředníkům Magistrátu hlavního města Prahy do správního řízení. Ve dvou případech skončili osoby na policejní služebně pro podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, kdy například nerespektovaly vyslovený zákaz řízení motorových vozidel, nebo rozhodnutí o správním vyhoštění.

por. Mgr. Tomáš Hulan 26. 11. 2016
(zdroj: Policie ČR)

Tak tedy jinak řečeno, policejní ucpávky zablokovali už tak omezenou dopravu v Praze a objevili čtrnáct opilců za volantem, což je asi stejné, jako kdyby stáli hodinku u namátkou vybrané silnice kolem Valtic nebo Mikulova. Dále je tady jeden problémový taxikář a dva řidiči, kteří sedli za volant bez řidičáku. A jinak nic. Jak je uvedeno váš v citátu, šlo o „nulový“ výsledek. Jinak tedy řečeno proběhla monstrakce, která stála nás, daňové poplatníky, pěknou sumičku, a která ve výsledku nepřinesla žádný užitek, pokud jste se tedy zrovna nenudili a hodinová „pauza“ v koloně vám nepřinesla kýženou náplast na jinak prázdný večer.

Policie mluví o tom, že když nic neobjevila, může za to její předchozí dokonalá práce, já si říkám ,jestli třeba neobjevila nic, protže hledala na místech, kde nic objevit nemohla. Asi jako když jdete na bankovního lupiče do mateřské školky. Možná se pletu, ale nemělo by větší smysl vzít příště ty peníze a utratit je třeba za hlídky s radary před školami, za hlídky s detektory alkoholu v „akční vzdálenosti“ před bary a hospodami, za hlídky s připravenými „klepety“ na opuštěných parkovištích Jižního města, kde se ztrácejí věci rychleji než v Bermudském trojúhelníku?

O marnosti policejních aktivit mne přesvědčila v sobotu brzy ráno další hlídka, která si chystala trojnožku na Chodovské ulici. Tedy tam, kde není v sobotu ráno ani noha, neexistuje důvod, proč tam perzekvovat za nedodržení rychlosti 50 km/h, když už tam tedy ta značka z nepochopitelného důvodu je. O pár set metrů dál, třeba v místě, kde není vidět ze zatáčky a na přechod pro chodce a lidi tam ráno spěchají do práce, kostela, na nádraží, či na nákup, když už měřit, by mi to dávalo větší smysl.

Aspoň že Policie pomáhá teď u nehody potrubního systému na Sokolské ulici (díky té zkolabovala doprava v Praze a kolabuje dál), je skvělé, že na každém jednom rohu či důležitém uzlu objízdné trasy je policista, který pomáhá řídit dopravu tak, aby se dalo projet ze Štvanice na I.P.Pavlova, a po 5. května přes Nuselský most (v rámci možností) s co nejmenším zdržením. Nebo že by to bylo trochu jinak, ovšem opět s nulovým výsledkem?!

tit.foto: Africa Studio

29.11.2016 8:12| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist