Rakovan: Policista, který zabil motorkáře, odejde bez trestu?!

Po třech letech od tragické nehody, při které policista zabil motorkáře, padl u soudu verdikt. "Bez řidičáku na tři roky" a je to. Další případ...

Čas prý zahojí všechny rány, nicméně já jsem si jistý, že rodiče motoráře, který zemřel u Dobříše v roce 2012 poté, co narazil do policejního Passatu (to je ten, který pomáhá a chrání víc než jakékoli jiné auto, protože podle zadání do tendru musel mít 300 koní, čtyřkolku, aby dohodil i Lambordžíny a Feráry), ani po třech letech nezapomněli.

Ba co ví, jejich rány se nezahojily a pozůstalí, kterým bych rád vyjádřil sovu účast a soustrast a zbaběle přiznal, že bych nikdy nechtěl být ani vzdáleně v podobné situaci, stále trpí. A čekají, jak dopadne soud s dotyčným policistou. Čekali, až do teď, rozsudek byl vynesen a to bychom nesměli být v Česku, aby to nedopadlo tak, jak to dopadlo. Podle dostupných informací uložil okresní soud policistovi, který nebyl a stále ještě není postaven mimo službu, podmíněný trest a zákaz řízení na tři roky. Pikantní na tom je, že podle verdiktu soudu a nového znaleckého posudku byl policista vinen a motorkář, jakkoli jel zřejmě rychleji než byla povolená rychlost v daném místě, neměl šanci na nečekanou otočku Passatu bez varování do protisměru reagovat. A zemřel.

Pokud tomu rozumím správně, tak policista ve službě zabil nevinného člověka a nepůjde za to do vězení. Neznám podrobnosti, nejsem znalec, nicméně bych, jako běžný člen společnosti, která o případu ví, bych potřeboval bližší vysvětlení. Myslím tím, že nechci komentovat rozsudek z pozice „měli ho zavřít“ anebo naopak „motorkář si za to mohl sám, jel rychle.“ Ne, já opravdu nemám kompetenci takto rozhodovat, ale zajímalo by mne a potřeboval bych bližší vysvětlení, abych si nezačal o policii a státním aparátu myslet, že kryje vlastní chyby a namísto pomáhání a chránění jen perzekvuje, a to za každou cenu. Nic není černobílé. Policista, pokud bude rozsudek pravomocný, zřejmě přijde o práci, ponese si do konce života stigma člověka, který zabil, a pokud má nějaké svědomí, už nikdy se nezbaví myšlenky, která se mu tehdy, po té nehodě, zahryzla do hlavy a už nikdy nezmizí.

Ale co pozůstalí po motorkáři? Jak mají chápat to, že člen jejich rodiny vyjel na motorce a už se nikdy nevrátil, protože policista zanedbal svou povinnost? A tady vidím velké sporné místo – pokud policista nedal výstražné blinkry, neměl zapnutý maják atd., proč se nečekaně otočil do protisměru? Mihla se mu snad hlavou scénka z Cobry 11, podřadil, otočil se na místě, aniž by se podíval do zpětného zrcátka a pak už bylo pozdě…? Nevím, nevím, nevím.

Co vím, to je fakt, že policie mne (opět) zklamala a policií myslím celou trestně právní mašinerii jako takovou. Policista ve službě zabil mladého člověka, bez ohledu na to další roky sloužil – a mohl svou nepozorností a laxním přístupem – nebo naopak pod vlivem ze stresu z nehody dělat další a další chyby. Po třech letech a soudních tahanicích došlo k verdiktu, který říká, že policista je vinen, ale trest (minimálně takový, jaký by širší veřejnost asi očekávala), nedostane. Tedy – vrátím-li se k titulku článku, tak nutně pohledem poškozených „policista, který zabil motorkáře, odejde bez trestu.“

Nedá mi vytvořit určité srovnání. Řidič Lacina, kterého neinformovaní hlupáci nazývají dálničním pirátem, vyprovokován a pod stresem narazil do auta (posádka naštěstí utrpěla „pouze“ zranění a vše se obešlo bez obětí) a „vyfasoval“ pět let za mřížemi „natvrdo.“ Policista, který v uniformě reprezentuje jasné společenské hodnoty a záruky, navíc s akcentem všudypřítomného loga „Pomáhat a chránit,“ zabil člověka svou nepozorností a přijde „jen“ na tři roky o řidičák. Podle starého Chamurappiho zákona by verdikt zněl jinak. Lacina by dostal pětadvacet ran holí, aby měl stejné modřiny jako žena, jejíž auto poslal do příkopu a neprožil by pět let ve vězení, neměl zkažený život a už dávno by si na jeho kauzu nikdo nevzpomněl – kdyby z něj nebyl vytvořen jasný exemplární případ a strašák pro veřejnost. A policista z Dobříše, který zabil, by – podle zákona oko za oko, zub za zub – už dávno…, však vy víte.

Nicméně my žijeme v moderní společnosti, která lpí na jiných hodnotách, než lpěla ta před tisícovkami let. Bohužel jsem si méně a méně jistý, že jsou to hodnoty správné. Stále častější a častější pochybení policie (tento dobříšský případ, hodinové čekání u přestřelky v Uherském Brodě namísto zásahu i přes přítomnost kompetentních policistů, živý štít z aut na D1 v kterém uhořel v autě mladý kluk, a tak dále a tak dále…) mizící „zametena pod koberec“ mne utvrzují v přesvědčení, že naše morální úroveň (a tím „naše“ myslím společnosti, která generuje nekompetentní policisty, neschopné úředníky, bezpáteřní politiky a úplatné soudce) je, i přes alibistické maskování humanitním cítěním se všemi běženci, nepřizpůsobivými menšinami, rasově, sexuálně, nábožensky a kdovíjak ještě (ne)diskriminovanými skupinkami netolerantních lidí, velice nízká.

31.7.2015 10:37| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist