Rakovan: Nabízím práci – volné místo automechanika, nástup ihned!

Člověk by si myslel, že když se učíte na obor automechanika, chcete jako automechanik také pracovat. Všechno je ale (asi) jinak.

Nadpis mého blogu nelže… Tedy, abych upřesnil, já osobně nenabízím práci a nehledám automechanika, těžko bych pro něj u nás v redakci hledal uplatnění. Ale náš partner, se kterým jako redakce spolupracujeme už řadu let, ano. Právě nedávno jsme to řešili na jedné akci pro naše klienty a mne ve výsledku situace docela nemile překvapila.

Abych upřesnil, jde o nezávislé servisní a prodejní centrum značky Porsche, kde v rámci expanze došlo k rozšíření servisu a tím vzniku nových pracovních míst. Nabídku lze tedy vyjádřit zhruba „Nabízíme práci mechanika v servisu značky Porsche v Praze. Zajímavé platové podmínky, práce v jedinečném prostředí s unikátními automobily prestižní značky. Zaškolení je samozřejmostí, průběžné školení a odborné zdokonalování také, stejně jako možnost profesního růstu. Jak pro mechaniky s praxí, tak pro čerstvé absolventy po vyučení, kterým poskytneme jak pracovní pozici, tak také vhodné doplňující a navazující vzdělání a praxi. Nástup možný ihned.“

Co je pro mne důležité, že vedoucí servisu myšlenku pracovní příležitosti „pro mladé“ přijal za vlastní a s vědomím, že bude muset mladého mechanika vychovávat, ještě před začátkem prázdnin vyrazil do místního učňovského střediska. Nabídku, se kterou tam šel, už znáte, je pár řádků nazpět, komunikace probíhala přes učňovského mistra, který byl velmi ochotný a nápomocný k tomu, aby volné místo svým učňům nabídl. A jaký byl zájem? Ehm, žádný.

A tím myslím absolutně žádný, nulový… Jak se později ukázalo, nikdo z čerstvých absolventů oboru automechanik opravdu zájem neměl. Což si lze vyložit tak, že pokud se vyučíte automechanikem, je pro vás lukrativní nabídka práce v servisu s prestižní značkou jen pár stovek metrů od vašeho učnáku nezajímavá a vy chcete něco víc. Anebo prostě nechcete (jako automechanik) pracovat. Ehm, „bé“ je zřejmě správně. Jak jsem se dozvěděl, a přestože to dost dobře nechápu – učňové prý po absolvování nechtějí ve svém oboru pracovat.

Tak proč na daný obor jdou?! Téma mne zaujalo natolik, že jsem se rozhodl situaci s mladými automechaniky více zmapovat. Mluvím o Praze, jinde je třeba situace jiná. Jelikož už nejsem nejmladší, moji přátelé a známí spadají do věkové kategorie 30 až 60 let a to také platí pro automechaniky. Zkusil jsem se vyptávat, jak to vidí tito „staří“ mazací a bohužel jsem se nedočkal pozitivního vyjádření. Jelikož jde povětšinou o chlápky „od rány,“ jadrné, živící se rukama (nic proti), jejich jazyk je ostrý a bohatý na vulgarismy, a tak jejich komentáře nebudu citovat a přetlumočím je do publikovatelného vyjádření.

Mladí, pokud už vůbec začnou jako automechanici pracovat, jsou prý líní, nemají zájem o kvalitu v práci, jsou nesoustředění. Jsou také nepečliví, nedůslední, starší kolegové musí na jejich práci dohlížet více, než tomu bylo dříve, chybí zájem o obor, jakási stavovská čest. A když už prý někdo z mladých chce jako automechanik pracovat, tak prý jen jako měnič celých komponent, které pouze demontuje z auta a nahrazuje je novými, bez zájmu reálně opravovat.

Tak nevím, já se svým autem jezdím roky do prověřeného servisu, který patří mezi ty renomované, s velmi dlouhou historií, silným postavením na trhu a solidním jménem, je ale pravda, že „pod třicet“ tam mechanika nenajdete. Takže já jsem s přístupem „svého“ mechanika spokojený a ani v nejmenším nemám obavu, že namísto zájmu o mé auto bude někde v koutku sedět a sledovat poslední příspěvky svých nereálných přátel na Fejstvítu.

A tak budu moc rád, pokud vy, čtenáři Autowebu, mi pomůžete přijít problému více na kloub a dáte mi nějakou zpětnou vazbu, reakci, zda jde o náhodný jev situovaný třeba právě na Prahu, anebo je to takové všude. Jste automechanici? Ozvěte se, klidně dole v komentářích anebo emailem na redakce@autoweb.cz a vyjádřete se. Je nabídka práce automechanika v servisu Porsche (pro čerstvě vyučeného kluka) nelákavá? Nebo je povolání automechanika jako takové nezajímavé a hlásí se dnes na tento obor ti, co „se nedostali jinam?“ Pokud ano, napište mi, co by ve skutečnosti vyučený automechanik chtěl dělat.

Víte o někom šikovném, kdo by měl o vypsanou pozici zájem, bez ohledu na věk? Napište, předám kontakt… Nerad bych dál žil s přesvědčením, že auta, která máme tak rádi a o kterých na Autowebu píšeme, nikdo nechce opravovat a že je „živočišný druh automechanik“ na vymření.

13.8.2015 1:04| autor: Filip Rakovan
Více o tématu: autoautomobilPorschePraha

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist