Rakovan: Miloš Zeman zakazuje rally a nebezpečné sporty. Souhlasím!

Tak se na rally musí, zákazy, zákazy, zákazy. Ještě že k nim pan prezident nemá kompetence. Kromě té mu ale také chybí, ehm, soudnost?

Když jsme v nedávné minulosti řešili na mnoha úrovních (a tím rozumějte v práci, v hospodě, u známých, …) prezidentské volby, jedním z argumentů, které jsem slýchal od levicově orientovaných diskutérů byl, že budou volit Miloše Zemana, protože institut prezidenta není o výkonné moci, ale o tom, aby daný člověk naši zemi co nejlépe reprezentoval. Rozumím, a bez ohledu na mou osobní volbu mezi dvěma finálními prezidentskými kandidáty s tím, že prezident by měl být co nejideálnějším reprezentantem naší země, souhlasím. A proto jsem Miloše Zemana nevolil (a neseděl mi ani kníže), ale to je teď vedlejší.

Co jsem tehdy nechápal, byla jistota voličů Miloše Zemana, že bude (jen) reprezentovat. Jak vidíme, tak hned po svém zvolení vykročil z polohy moudrého člověka s nadhledem a reprezentativní funkcí a začal do všeho strkat svůj nos. Zcela nepokrytě prosazuje dosazení Livie Klausové na post, který už je v podstatě obsazen někým jiným (jen proto, že teoreticky asi může). Pořádá výstavku korunovačních klenotů (jen proto, že může) i když jeho předchůdci k tomu potřebovali takové příležitosti jako 1000 let výročí od smrti svatého Václava nebo ukončení druhé světové války. Anebo s ignorantstvím sobě vlastním kritizuje rally a navrhuje zákaz „nebezpečných sportů, protože, jak ve videu pro Besip říká, „se domnívám, že je to sportovní odvětví, které vede k mnoha smrtelným úrazům jak řidičů, tak diváků. A co hůře, vede k tomu, že televizní diváci těchto přenosů nabudou přesvědčení, že i oni jsou mistři světa, a že když sednou za volant, mohou jezdit stejně tak, jako se jezdí rally.“ Jen proto, že může … tedy může navrhovat zákaz, ale zakázat samozřejmě nemůže nic.Já vlastně souhlasím, protože je fakt, že člověk je tvor nesvéprávný a pokud mu dovolíte nějakou činnost složitější a nebezpečnější než sezení u televize, je schopný u ní sám sebe zranit nebo dokonce zabít. Já bych tedy do této množiny nebezpečných sportů zahrnul všechny sporty, u kterých kdy zemřel podobný počet lidí jako při rally. A začal bych lyžováním. Nebo plaváním. Kdyby totiž nadšenci plavání nespojili své síly a touhy po sportu v TJ Slovanu Karlovy Vary, nevyrazili by společně autobusem na lyže do Alp. A autobus by v roce 2003 nehavaroval u Nažidel. A nezemřelo by dvacet lidí. Samozřejmě se nesnažím jakkoli zneuctít památku obětí nehody, jen poukazuji na to, že v důsledku jsou nebezpečné všechny sporty, pokud se na to podíváte „tou správnou“ optikou.

A pojďme dál. Kdybychom zakázali lyžování, nejen že bychom zcela vymítili zranění na sjezdovkách, ale také bychom snížili počet mrtvých na silnicích – lidi by přestali jezdit na hory. Zakažme fotbal, hokej, zakažme hlavně cyklistiku, tam to je nejen o úmrtích, ale také o tom, že cyklistika učí mladé lidi dopovat, což to samé, jako kdyby brali drogy v šeru punkového doupěte někde na periferii.

Zakažme samozřejmě cokoli, co jen vzdáleně zavání horami – procházkami po kopcích začínaje a ultra nebezpečným horolezectvím konče. Zakažme střelbu, ať už ze vzduchovky, malorážky či pistole, protože to by mohlo v lidech, když se dívají na Kateřinu Emmons, probudit touhy vyrazit s odjištěnou zbraní do davu (toho se Zeman po incidentu s plynovkou a Václavem Klausem nebojí?!).Napadá vás ještě něco? Samozřejmě zakažme bojové sporty a tady asi nemusím vysvětlovat proč. Jsou nebezpečné, jednak pro ty, kteří je cvičí, a pak zejména pro ten zbytek populace, který je nepraktikuje, protože pokud se takový průměrný člověk nezabije na rally (ať už jako jezdec nebo divák), tak ho zabije cvičenec japonské sebeobrany, protože násilí je přesně ten důvod, pro který tráví hodiny a hodiny v tělocvičně. Horší je už jen divák, který karate, aikido, a co já vím co ještě necvičí, ale jen sleduje. Před televizí si uvědomí, že se cítí jako mistr a zákonitě pak vyrazí s holýma rukama proti přesile jen proto, aby si dokázal, že na to má.

Já bych samozřejmě, abych se vrátil autům, zakázal nejen rally, ale všechny okruhové závody. Za rally totiž musíte vyrazit z města ven jako diváci a hrozí, že zemřete. Pokud jdete pěšky, zabije vás turistika, pokud vyrazíte na kole, zemřete díky nebezpečnosti cyklistiky. Nedej bůh, abychom jen chvíli pomysleli na to, co by se stalo, když byste vzali sedlo a začali chystat k vyjížďce nějakého nebezpečného koně. Je třeba zakázat formuli, protože té je v televizi mnohem více než rally a obecně ji sleduje mnohem více lidí než kolik stojí v dešti u rychlostních zkoušek anebo se kouká kolem půlnoci na zpravodajství na sportovním kanále. V F1 jsou mistři, rychlost, bouračky, tu zakažme!

Samozřejmě že toto všechno berte prosím jako nadsázku, pokud chceme žít v lidské a slušné, a demokratické společnosti, nic nezakazujme, mohli bychom se snadno dostat k tomu, že bychom chtěli zakázat třeba dýchání. I když, jeden zákaz by tu možná byl. Spíše dva.

Zakažme hloupost, protože právě díky hlouposti lidé dělají to, co dělají, na rally si stoupají do zakázaných zón a míst, kam s vysokou pravděpodobností mohou vjet auta. A díky několika hlupákům, kteří by díky svému IQ v přírodě nepřežili v rámci přirozeného výběru ani hodinu, protože by je sežral holub nebo by se utopili, protože by jim nikdo nezakázal lézt do hluboké vody, když neumí plavat, jde vniveč snaha, úsilí a prostředky řady lidí, kteří se o rally zajímají, věnují, podnikají, jezdí.

DOPORUČUJEME: Prezident Miloš Zeman bude jezdit Škodou Superb

A zakažme, aby se prezidenti vyjadřovali tak, jak se vyjadřují. Ne protože říkají nesmysly, ale že je říkají veřejně mimo zdi své soukromé rezidence. Pokud se vrátíme k původní myšlence, že prezident má hlavně dobře reprezentovat – díky prezidentovi a jeho výrokům vypadáme před celým světem jako blázni.

PS: Abych to upřesnil, nikdy bych se neodvážil jakkoli snižovat inteligenci těch, kteří mnou zmiňované sporty praktikují (pokud to tak náhodou vyznělo), a pokud jmenuji dané disciplíny, tak jen jako příklad. Mám řadu přátel, kteří se právě těmto sportovním aktivitám věnují a vím, že sedají do závodních aut, lezou po horách, spouštějí lodě na vodu nebo sedlají své koně s vědomím, že se jim něco může stát. Ovšem se svobodným rozhodnutím, že riziko spojené s jejich koníčkem za to, co jim jejich hobby přináší, stojí.

Filip Rakovan

6.5.2013 6:00| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist