Rakovan: Kdo může za smrt na rally v Lopeníku? Traťový komisař.

Po roce od tragické události na jedné z rychlostních zkoušek uherskobrodské rally padlo definitivní obvinění.
rakovan-kdo-muze-za-smrt-na-rally-v-lopeniku-tratovy-komisar-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Jedno je jisté, ať už se teď stane cokoli, obětem nehody to život nevrátí. A bohužel to také nevrátí dobré jméno závodům, které zkazila bulvární média lačnící po krvi a prezident republiky, který rally označil za zlo, které nelze podporovat. Teď se ukazuje (tedy minimálně podle serveru Novinky.cz, kde jsme našel tuto informaci), že to všechno bylo jinak. Že za nehodu, respektive její následky, nemohl bohatý a sadistický podnikatel v rychlém sportovním autě, ani pořadatel celého podniku, ale jen a pouze traťový komisař. A také, abych citoval Novinky.cz, tak prý „do jisté míry udělaly chybu i divačky, když porušily předpisy a šly blíže k trati“.

Co to znamená? Že kluk, který měl dávat pozor u trati zkazil život sobě i holkám tím, že se s nimi bavil v místech, kde kromě něj nikdo stát neměl, a že to pro něj bude mít zřejmě velmi neblahé následky. Padl návrh obžaloby a ve výsledku může jít do vězení mladík až na šest let. Co je ale také špatné, je skutečnost, že se tady rok pořádal hon na čarodějnice, a přitom možná měla tato agrese směřovat proti těm, kteří rally pošpiňovali a odsuzovali k zatracení. Nějaký závěr? No, už toho bylo řečeno dost… Kdyby nic jiného, je třeba se poučit.

Těm, kdo zemřeli, už nikdo život zpět nevdechne, bohužel. A to, že zaplatili nejvyšší daň díky hloupé chybě, to je bohužel velká tragédie. Je jasné, že k rally nehodovost, včetně té s tragickými následky, patří, pokud se budeme bavit o jezdcích a jejich navigátorech. Nikdo nesedá do auta s tím, že nechce dojet do cíle, ale riziko tady je a jezdci o něm ví.

Vědět by o riziku ale měli i diváci, ne měli, musejí si ho uvědomovat, pokud si stoupají do míst, kam může vletět rychle jedoucí auto. Červenobílá páska tunovou rozběsněnou kovovou kouli nezastaví… Stává se, že se občas seběhne nehoda, při které jsou zraněni nebo usmrceni diváci, ale že tady je, jak se ukazuje, vina povětšinou na jejich straně – což by třeba mohlo být signálem pro politiky, aby upravili legislativu a jasně vymezili práva a povinnosti lidí zajišťujících divácká místa a naopak i těm, kdo pokyny pořadatele nerespektují. Organizátor by zkrátka neměl nést odpovědnost za idiota, který si i přes důrazné upozornění stoupne do zatáčky za horizont na namoklé silnici.

Stále to bude jen a jen v lidech, asi jak když se paní, cestující do Egypta v době tamního krvavého povstání divila (a to je můj oblíbený příklad lidské blbosti), že by ji tam cestovka snad nepustila, když by se jí tam mohlo něco stát.

25.10.2013 12:50| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist