Povinná výbava v autě samozřejmostí, víte ale, co se ještě vyplatí vozit navíc?

Dřevěná fošna, vojenská celta, horolezecké lano... To je jen výčet z toho, co doporučujeme (v rámci situace a možností) vozit v autě. A je toho samozřejmě víc.

Výstražný trojúhelník, náhradní žárovka pojistky, ehm, ne, teď nebudeme opakovat jednotlivé položky povinné výbavy, ale podíváme se na rady a tipy, co se bou vozit v autě nad rámec povinné výbavy a proč.

Můžeme začít třeba svítilnou, klasická baterka už je v  dnešní době asi mimo, lampa kombinovaná z bílého LED světla a oranžového výstražného majáku bude asi vhodnější. Nicméně jako u všech věcí na baterky i zde platí, že je třeba průběžně sledovat stav nabití a včas baterie vyměnit. Pokud tedy nemáte Simple Clever řešení ve stylu svítilny integrované do zavazadlového prostoru, nabíjené z elektrické sítě auta. Tyto lampy ale obvykle nemají takovou svítivost, takže ještě jednou – svítilna se v autě vyplatí.

Kus prkna, dřevěná deska. aby bylo jasno co myslíme, tak dejme tomu že prkno o síle 2,5 centimetrů, šířce pětadvaceti až třiceti centimetrů a délce cca půl metru. Proč? Protože se hodí, zejména v zimě. Můžeme tvrdit, že je dobré vozit sebou v autě lopatu, ale takové prkno zvládne stejně dobře odklidit sníh, navíc se na něj dá najet, pokud chcete třeba překlenout díru v asfaltu, může sloužit jako kolík, pokud chcete vytáhnout auto zapadlé do bahna či sněhu, lze si na něj kleknout či postavit hever, chcete-li měnit rezervu, … A navíc má plochý tvar, příznivější k uschování pod podlahou zavazadelníku, lepší než zmiňovaná lopata.

Lano. Ne tažné lano, aby bylo jasné, ale horolezecké lano v délce několika desítek metrů. Proč? Modelová situace může například zahrnovat nehodu, kdy auto skončí v poli, je zapotřebí vytáhnout, ale vy nechcete či nemůžete sjet s vaším autem tak blízko, abyste zapřáhli druhý vůz za lano obvyklé délky. Auto je pod srázem, pole je rozmoklé, atd. Anebo druhá věc, když je zapotřebí větší síly, jedno auto jako tahoun nestačí, pak je s padesátimetrovým lanem, přeloženým v půli, snadné zapojit dvě auta.

Víte co je to celta? Jasně že ano, teď nejde o její obvyklé maskování, ale o to, že celta je pevná a relativně levná, a může posloužit v mnoha případech, třeba na ledovce na na ní rozjedete. Můžete s ní zaclonit rozbité okno. Zabalit se do ní v případě nehody (pozor ale, přednější je bezpečnost, takže maskovací celta v noci je přesný opak oranžové vesty!), položit se na ní, pokud chcete prohlédnout auto odspodu.

Pitná voda. Člověk musí pít a teď neřešíme to, že byste v našich končinách někde zapadli a několik dnů museli být bez vody, o žízni (a hladu, o tom za okamžik), ale stačí běžná nehoda, která vás zdrží na hodinu, dvě, tři a pokud je horké léto, bez vody to bude za chvíli velice nepříjemné. Dojde-li ke zranění, může 1,5litrová PET lahev s čistou vodou ukrytá v autě pomoci s opláchnutím rány. Nebo s osvěžením psa, kterého vezete sebou (lepší než mu dávat napít je opláchnout mu tlamu a hlavu vodou v dlaních). K jídlu – cereální tyčinka, sušené maso, postě nějaká potravina, které přežije v autě delší dobu, aniž by došlo k jejímu zkažení, se může hodit a když ne jídlo, tak cukr dodá energii v případě potřeby také spolehlivě, v přihrádce pak nezabere moc místě. Další tipy najdete v níže přiloženém přehledu.

tit: foto: Shutterstock.com

12.6.2017 8:53

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist