Radical SR3 SL: silniční test

Edice modelové řady SL homologovaná do běžného provozu. Takže jsme nasadili rukavice a přilbu a na veřejné silnice jsme s ním vyrazili.

Okruhovou zkušenost s Radicalem SR3 SL už máme za sebou , to víte, stejně jako to, že tenhle závodní speciál, se kterým můžete na obyčejnou silnici, představila veřejnosti na okruhu v Brně naše rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Ježdění na okruhu, tedy v přirozeném prostředí lighweightů, je ale jedna věc a reálné použití mezi ostatními účastníky v běžném provozu věc druhá. Takže nezbývá nic jiného než připravit rukavice, přilbu (Radical nemá nejen střechu, ale ani čelní sklo) a začít se soukat do úzkého kokpitu…

Nastupování do auta není náročné pro nikoho s konfekční velikostí a průměrnou výškou, je třeba stoupnout si na sedačku, vzepřít se rukama a pak oběma nohama naráz vklouznout k pedálům. S trochou cviku to není problém, vlastně kdokoli, kdo má zkušenosti s nastupováním do nějakého závodního auta, to zvládne bez potíží. Do monopostu formule se mi nastupovalo o poznání hůř. Ale stejně jako ve formuli platí, že jakmile už jste uvnitř, není pracoviště řidiče tak malé, jak by se mohlo zdát při nastupování.

Nasunete se tedy do „vany,“ lem karoserie máte nad ramenem a od ramen dolů je celkem slušné místo k pohybu. Abych se držel závodnického přístupu k věci, tak tady má SR3 SL jedno velké plus co do nastavování pozice za volantem, jsou tady sice sportovní sedačky, ovšem nejsou natvrdo přidělané do podlahy, takže se s nimi dá pohybovat v podélném směru. Posunují se sice obě dvě najednou, což může být problém, pokud střízlík metr padesát potřebuje zkrátit vzdálenost k pedálům na minimum a na sedadle spolujezdce má někoho typu Buda Spencera, ale tady rovnou říkám, že takového „cvaldu“ je lepší do auta nebrat. Radical má totiž hmotnost nějakých sedm set kilogramů a pokud si vedle sebe posadíte někoho, kdo váží metrák, podstatně tím změníte rozložení hmotnosti a chování auta. Ale to jen tak na okraj.Najít ideální pozici v SL 3 je vážně snadné. Pedály mně osobně padly přímo pod nohy jako ulité (i když vím, že kolegové s velkýma nohama si na set-up stěžovali). A volant jako by vyrobili přesně do mé ruky. Takže za mne vše v pořádku. Zpětná zrcátka jsou vně po stranách na velkých blatnících, nastavují se samozřejmě ručně, také máte při jejich seřizování dvě možnosti. Buď ve spolupráci s někým, kdo pobíhá kolem auta a nebo metodou pokus – omyl, čili vyskakovat a zase nasedat. Na druhou stranu, tohle auto, pokud si koupíte, asi nebude jen tak někomu půjčovat, takže vše seřídíte jednou a pak už nikdy.

SL znamená „street legal,“ a tak jsou tady prvky, bez kterých se v provozu neobejdete) nenechají vás bez na silnici jezdit. Ruční brzda, ukazatelé směru (blinkly se ovládají tlačítky na volantu), výstražné blikání, klakson, a tak dále.


Na okruhu funguje aerodynamika. Jedete-li dostatečně rychle, tak na silnici také.

Šestistupňová sekvenční převodovka má řazení pádly pod volantem, podle klasického závodnického schématu „vlevo dolů, vpravo nahoru“ a vede hnací sílu na zadní kola od přeplňovaného čtyřválce Ford. Ten má výkon 300 koní v 6200 otáčkách a točivý moment 395 Nm. Auto tak umí rychlit na stokilometrovou rychlost za 3,4 sekundy, maximálka je 259 km/h. S ohledem na hmotnost ideální okruhové náčiní.

Nicméně, hlavní otázkou je, jak se s autem tohoto typu jezdí mimo závodní okruh. Naše mise začala na parkovišti u Tesco a na dotaz zda, jsme byli nakupovat je jednoduchá odpověď – ne, nebyli, SL totiž nemá kufr. Jsou tady nějaké úložné prostory v bocích vedle sedaček, třeba na peněženku nebo na doklady, ale basu piv jinak než na sedačce spolulezdce nepřevezete. Nadsázka, samozřejmě, ovšem cesta přes parkoviště jako takové už představovalo víc než jen pokus o legraci mezi kombíky a SUVčky naplněnými k prasknutí. Retardéry. Problém? Ne, pokud jedete pomalu a s citem. A trochu napříč, aby kola nešla přes překážku souběžně.Takže dá se to… Něco ke spojce. Tohle je závodní auto ve své podstatě, funguje v rychlém tempu a cokoli mimo styl brzda/plyn je nepřirozené. Třeba jako rozjezdy. Levá nohy musí našlapovat skutečně citlivě a pravá se při rozjezdech nesmí bát poslat motor více do otáček.

Někde jsem četl, že SR3 SL nemá turbodíru, já jsem opačného názoru. V koloně na magistrále bych se s tímhle autem posunovat nechtěl. Chtěl bych s ním ovšem vyrazit na okresky za Prahou a to jsem také udělal. Paliva v nádrži byl dostatek, nějakých dvacet litrů, což je víc než dost (plná nádrž pojme 54 litrů benzínu), na display jsem si hlídal důležitější údaje než průměrný apetit, který je na papíře asi deset litrů a v reálu nevím.

Jak jsem zahříval gumy, zkoušel jsem si auto osahat v tom směru, že jsem měl obavy z určité záludnosti, kterou by mohlo závodní auto na silnici vykazovat. Mirek Dušín je podlejší a záludnější než Radical SL3 SL! Tak čitelné, příjemné a komunikativní auto jsem už dlouho neřídil. Čím rychleji jsem s ním jel, tím odhodlaněji pracovali a interpretovalo mi veškeré dění pod předními i zadními koly. Přes volant mi šli do ruky veškeré informace, které jsem potřeboval, vlastně stačilo jen sedět, sledovat provoz kolem sebe (přiznám se že za sebou jsem to výjimečně trochu flákal, protože široko daleko nebylo nic, co by se ke mne dokázalo byť jen přiblížit, natož mne předjet), číst stopu sledovat kvalitu asfaltu.

To si myslím, že je (kromě počasí) největší potíž, když vyjdete s Radicalem na silnice. Jsou tady vlastně dva aspekty. Jednak jde o to, že SL má sice zvýšenou světlou výšku proti závodní specifikaci, ale i tak je každý výmol cítit. Ne že by vám padaly plomby, jel jsem i v tvrdších autech a nebyly to závoďáky, ale gumy jsou nízké. Tak intenzivně jak cítíte chování auta, vnímáte každou díru a ránu.


Za dva miliony korun je v základní výbavě i kompletní telemetrie.

A za druhé, ve vysokých rychlostech jsem vnímal, jak se navzdory přítlaku auto začalo odlehčovat. Ostré horizonty, nerovnosti a tak dále, které auto nadzvedávaly, nechávaly proudící vzduch pronikat pod auto a tím ho připravovaly o jistotu, přilnavost a vyváženost.

Znovu říkám, jde o jízdu ve vysokých rychlostech. Extrémně vysokých, za číslo, které jsem viděl na tachometru, bych při lámání chleba přišel o řidičák a jinde by mne rovnou na místě zastřelili. A pak jsem si uvědomil, že tachometr není v kilometrech za hodinu, ale v mílích. Panebože…! Neřeknu kolik jsem jel, bylo by to přiznání, ale jel jsem opravdu rychle.

Testovací jízda se pomalu začala stáčet do své druhé poloviny a já jsem zažil euforii, kterou jsem naposledy cítil u auta, které není o „volném stylu“ ale o čisté stopě, kdysi dávno ve Formuli 1. Jasně, tam to bylo o jiných výkonech a jiných rychlostech, ale na okruhu, tady jsem se řítil po oblíbených okreskách.Užíval jsem si to tak … že jsem zabloudil. A pečlivě připravená trasa se změnila v tápání, které mne přivedlo na železniční přejezd. Sakra. Mohl jsem se otočit a jet celou cestu nazpátek a nebo ho přejet. Dal jsem ho, Pomalu. A bez potíží.

Když bych měl začít pomalu bilancovat, tak při pomalé jízdě, hlavně ve městě, je to s Radicalem nejsložitější, ale jde to. Mimo město, pokud chytnete rušnější provoz, se vaše cesta změní v přískoky mezi auty, která předjedete, a která jste zatím ještě nepředjel, neboť v protisměru není právě volno. Když se ovšem před vámi otevře volná silnice s dobrým asfaltem, je to extáze. Přední kola přesně kopírují zvolenou stopu, kterou snad ani nedefinujete volantem, ale pouhou myšlenkou. Zadek má trakci jako hrom a pokud o ni přijde, předchází tomu jasné varování. A pak se nestane nic, co by nevyřešilo rychlé kontra.


Podstata SL. Kromě motoru se liší od okruhových řad registrační značkou.

Převodovka pracuje rychle, v kalupu se řadí bez spojky a změna rychlostních stupňů je čistá a rychlá, mé počáteční obavy z toho, že se eventuelním pomalým řazením destabilizuje zadek a zablokují kola, ukázala jako lichá.

Zvuk? Paráda! Zrychlení? Fantazie… Motor sice netáhne tak odspodu, jako by to uměl velký agregát s atmosférickým plněním, ale pokud držíte otáčky pár tisíc nad volnoběhem, jedete rychle a plynule.Brzdy, to je čistě závodní aparát, brzdit se musí „po závodnicku,“ tedy ostře zašlápnout a pak povolovat, žádné rozpačité šlapání zelí a spoléhání se na extrémně výkonný posilovač.

Takže … Jak testovací jízdu s Radicalem na silnicu uzavřít? Na okruhu je Radical SR3 SL fenomenální a nejsem schopný z hlavy vyjmenovat auta, u kterých bych si byl stoprocentně jistý, že jsou rychlejší. Na silnici? Přikloním se k jedné parafrázi, která říká, že jezdit s Radicalem SR3 SL je jako vodit koně. Nese to sebou určitá specifika, ale také neopakovatelnou radost a pocit uspokojení. Abych se přiblížil k nějakému závěru, tak …

Verdikt
… ano, Radical SL 3 SL je ryzí závodní stroj, který jako závodní stoj funguje. Ovšem díky patřičným úpravám a homologaci s ním je možné jezdit na silnici a to bez větších kompromisů (v daném ohledu lehkého silného roadsteru – třeba Opel GT nebo Wiesman nejsou o moc míň ultimativní), které by vás měly odradit.

Umím si představit, že já osobně bych si spíš koupil čistě okruhovou specifikaci, plato a kombík s tažným zařízením, za kterým svou „placku“ vozil na závodní okruhy, ovšem neokruhově zaměřený řidič, který přistoupí na životní styl „a la Radical,“ bude s SL na silnicích spokojený. A jen velmi těžko najde při potencionálním setkání s jiným sportovním autem pokořitele.

Filip Rakovan

Měření a technické údaje

Motor
Konstrukcečtyřválec
Palivobenzín
Plněnípřeplňování turbodmychadlem
Zdvihový objem (cm3)1999
Převodovkašestistupňová sekvenční
Poháněná kolazadní
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)300 v 6200 ot./min.
Točivý moment (Nm)395
0-100 km/h (s)3,4
Nejvyšší rychlost (km/h)260
Spotřeba paliva (l/100 km)10,1
Objem nádrže (l)54
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)4100
Šířka (mm)1790
Výška (mm)1040
Ceny
Základní cena modelu2 070 000 Kč + DPH
16.4.2012 6:45| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist