Půjčka na auto

Hledáte nejlevnější a nejvýhodnější půjčku na auto? Jaké jsou možnosti financování a které jsou vhodné přímo pro vás?
pujcka-na-auto-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com, Uverlevne.cz

Počet nově registrovaných automobilů byl v roce 2020 díky pandemii Covid-19 nejmenší od roku 2014. Přesto je nákup nového auta jednou z největší investic českých domácností.

Většina z nás si život bez auta neumí představit, ale jen málokdo má na svém účtu dostatek peněz, aby si mohl auto pořídit své vlastní. Ke slovu se tak dostávají půjčky.

Spotřebitelský úvěr

Bankovní půjčka

Každá banka nabízí možnost bezúčelové půjčky. V případě nákupu auta je však výhodnější účelová půjčka na automobil. Úrokové sazby se v těchto případech pohybují okolo 5% a získáte také výhodnější podmínky.

S tímto financováním se stanete po podpisu kupní smlouvy majitelem a provozovatelem vozidla. S autem si tak prakticky můžete dělat co uznáte za vhodné. Banky nabízejí půjčky na auto za poměrně výhodných podmínek. Splátky si můžete natáhnout až na 8 let, s čímž jdou ruku v ruce nízké splátky.

Výhody – Stáváte se ihned majitelem vozidla, nízké splátky

Nevýhody – Půjčka nemusí být schválena, Platíte za všechen servis

Nebankovní půjčka

Nebankovní půjčka je poměrně rychlý způsob, jak získat peníze, které potřebujete. Tato půjčka na auto má velkou přednost – dosáhne na ni většina žadatelů, díky méně přísnému posuzování bonity oproti bankám. Tyto půjčku jsou také velmi flexibilní, vyřídíte je rychle a bez zdlouhavého papírování.

Výhody – Stáváte se ihned majitelem vozidla, rychlé vyřízení půjčky, vysoká pravděpodobnost schválení

Nevýhody – Platíte za všechen servis vozidla, vyšší úroky

Leasing

Finanční leasing

V případě pořízení auta na leasing se nestáváte majitelem auta vy, ale zůstává v majetku leasingové společnosti. Stanete se pouze provozovatelem vozidla.

To znamená, že veškeré administrativní věci týkající se provozu neřešíte vy, ale leasingová společnost. Týká se to především plateb za povinné ručení, havarijní pojištění atd..

Naopak veškerý servis, opravy nebo výměna pneumatik hradíte ze své kapsy.

Leasingové smlouvy se zpravidla uzavírají na dobu 4 let. Po tuto dobu je vozidlo majetkem leasingové společnosti. Po uhrazení poslední splátky máte možnost volby, zda si vozidlo ponecháte a odkoupíte jej za předem dohodnutou cenu, nebo necháte “leasingovce”.

Důležitou informací je, že v případě pořízení auta na leasing je nutné zaplatit akontaci. Jedná se první platbu za, nejčastěji ve výši 10-20 % z ceny auta.

Výhody – nízké splátky, odkup vozu není povinný, vysoká pravděpodobnost schválení

Nevýhody – nejste (ze začátku) majitelem vozidla, krach leasingové společnosti, platba akontace

Operativní leasing

V posledních letech velmi oblíbený způsob, jak získat nové auto. Zjednodušeně se dá říct, že se jedná o krátkodobý pronájem vozu a to od 2 do 4 let. Majitelem vozu se nestanete – to je stejné jako u klasického leasingu. Hlavním rozdílem však je, že vůz po uplynutí sjednané doby musíte vrátit. V některých případech vám sice může být nabídnut odkup vozu, ten však z finančního pohledu nebývá příliš výhodný.

S autem také nemůžete nakládat úplně podle svých představ. Jste omezeni nájezdem kilometrů (např. 15 000 / rok), v případě poruchy nebo opravy musíte vyhledat autorizovaný servis. Veškeré poplatky s opravou sice hradí leasingová společnost, ale servis může být od vašeho bydliště vzdálen několik kilometrů. Leasingová společnost se také stará o placení povinného ručení. Některé společnosti dávají bonus k autu například zimní pneumatiky.

Velkou výhodou je, že při sjednání tohoto druhu půjčky na auta neplatíte žádnou akontaci. Prakticky po podpisu můžete sednout do vozu a odjet. Vzhledem k tomu, že neplatíte žádné poplatky navíc (servis, povinné ručení), je třeba počítat s vyššími platbami, než u klasického finančního leasingu.

Výhody – žádná akontace, neplatíte servis vozu ani žádné poplatky

Nevýhody – nejste majitelem vozidla, omezený nájezd kilometrů

Auto na splátku bez nahlížení do registru

Je možná půjčka na auto bez nahlížení do registru dlužníků? V tomto případě vás nejspíše nepotěšíme. Pokud si budete chtít na nové auto půjčit v bance a máte záznam v tomto registru, tak na půjčku nejspíše nedosáhnete.

Nicméně nebankovní půjčky vám umožní získat peníze na nákup auta, i se zápisem registru. Mnohdy je však třeba počítat s vyššími úroky. Limitující může být i maximální možná výše půjčky s ohledem na cenu nového vozu.

Která půjčka na auto je tedy nejlepší?

Určit, která půjčka na auto je nejvýhodnější je individuální. Někomu může vyhovovat operativní leasing, protože nechce platit za případné opravy auta a roční nájezd kilometrů pro něj není omezující. Pro jiného je nejlepší finanční leasing, neboť má peníze na akontaci a plánuje auto po poslední splátce odkoupit. Pokud se chcete stát hned výhradním majitelem vozidla, ale nemáte dostatek hotovosti, tak je řešením spotřebitelský úvěr.

14.4.2020 12:01| autor: Komerční prezentace | zdroj: Uverlevne.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist