První dojmy: Nová Škoda Octavia z mezinárodní prezentace v Portugalsku

V politice oblíbené a často užívané slovo "polarizace" se hodí přesně k vyjádření zásadních dojmů z nového modelu Octavia. Líbí či nelíbí je to, oč tu běží.

Je to tak, politici velmi často mluví o to, že je společnost polarizovaná, v souvislosti s rozdělením společnosti na dva opačné názorové tábory, a my to samé vnímáme u faceliftu Škody Octavia. A mohou za to přední dělená světla. Nejde při tom o nic zásadního v tom smyslu, že takový prvek tady už byl, a jistě také bude, každopádně o Octavie jde o změnu vcelku razantní, a jak se vidět a cítit z názorů veřejnosti, tak také velmi diskutovanou.

Je pravda, že i my máme takový rozdvojený názor. U prvních fotek jsme si nebyli jistí, Škoda Octavia RS pak zvrátila náš názor na pozitivní stranu, nicméně tváří v tvář flotile testovacích aut v dalekém Portugalsku si na novou tvář Octavie zase musíme trochu zvykat.

Netradiční, možná až kontroverzní vzhled ovšem neubírá nic na kvalitách auta jako takového, pokud se jednomu nelíbí vizuálně, objektivně toho pak nabízí velmi mnoho, jak na poli tradičních automobilových schopností, tak třeba technologií. Ne až tak zásadní se může jevit prostorové rozšíření, inovovaná Octavia se protáhla o několik milimetrů do délky, zadní rozchod vzrostl o 20, respektive 30 mm (v závislosti na motorizaci a zadní nápravě).

Ke zmiňovaným technologiím – je zde infotainment nové generace, kdy kapacitní displeje reagují už na lehký dotyk. Kromě standardního systému Swing mají všechny na přání dodávané systémy skleněný design. Vrcholný navigační infotainment Columbus přichází s displejem o velikosti 9,2″, Wi-Fi hotspotem a s modulem LTE pro vysokorychlostní přenos dat. Pro chytré telefony je navíc k dispozici i Phonebox s indukčním nabíjením.

Nabídku konektivity lze označit za průlomovou, Škoda Connect nabízí značné množství nových mobilních služeb, které se dělí do dvou kategorií: služby Infotainment Online nabízí informace a zábavu, Care Connect asistenční služby a podporu. Další online služby, mezi které patří i Vzdálený přístup k vozu, fungují prostřednictvím aplikace ŠKODA Connect App na chytrém telefonu. Platforma SmartLink+ integruje standardy MirrorLink™ a SmartGate pro propojení mobilního telefonu s automobilem.

A nejde jen o to, jak moc si můžete krát s mobilním telefonem, Octavia je nejenom komunikativnější a zábavnější, ale díky nové generaci elektronických asistenčních také bezpečnější a komfortnější. Vybírat lze z široké palety asistentů. Asistent pro jízdu s přívěsem Trailer Assist, prediktivní ochrana chodců, Blind Spot Detect a Rear Traffic Alert jsou v nabídce nově.

Totéž platí pro Crew Protect Assist, který spolupracuje se systémem Front Assist, vybaveným funkcí nouzové brzdy City. Parkovací asistent se představuje v novém vývojovém stupni. Tradičně je tady řada Simple Clever řešení, tedy chytrých vychytávek a detailů, které mají usnadnit řidiči a posádce cestu a život s Octavií. Hádejte, jestli pak má Octavia tolik populární škrabku na sklo ve víku nádrže?!

O motorech už padla zmínka dříve v úvodním teoretické zprávě a ještě se jim pověnujeme, až najedeme s novou Octavií patřičnou porci kilometrů na portugalských silnicích. Zatím tedy mžeme ještě trochu filozofovat…

6.2.2017 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist