Průměrné emise u prodaných vozů prudce padají

Evropané začínají uvažovat zeleně a kupují auta s nižšími emisemi, než je obvyklé.

Podle posledních statistických průzkumů rychle klesají průměrné emise všech prodaných aut na evropském trhu. Odborníci to přičítají jak snaze zákazníků ušetřit za palivo, tak hlavně tvrdé práci automobilek, které dokázaly i u velkých modelů srazit emise na co nejnižší úroveň.

Nyní vypouští nově prodaná auta v průměru 156,6 g/km CO2, což je o 7,4 g/km méně než vloni. Pokud bude tento trend pokračovat, limitu 130 g/km, který požaduje Evropská unie, se podaří v roce 2012 dosáhnout. Problém je v tom, že pokles ale nebude mít podle všeho lineární tendenci a pravděpodobně se zastaví těsně pod 140 g/km CO2.

Výzkum ale uvádí, že tento trend není výsledkem žádných represí ze strany vládních nařízení, nýbrž důsledkem uvažování kupujících. Tím bychom si ale nebyli tak jisti, protože v mnoha zemích EU platí dodatečná daň za vypouštěné emise, a tak jsou motoristé nuceni uvažovat o menších autech s menšími motory.

Ukazuje se ale, že prudce klesla poptávka po vozech SUV a luxusních automobilech. V případě SUV je to propad 40 % a luxusní auta jsou na tom s propadem o 42 % ještě o kousek hůře. Celkově jsou to čísla v řádu desetitisíců vozů, což je pro výrobce velká rána. Vedle toho jen minulý měsíc vzrostl prodej vozů s emisemi pod 120 g/km o 17 %.

Obhájci velkých postihů automobilek za neplnění emisních požadavků tvrdí, že to budou sami zákazníci, kdo donutí automobilky emise snížit. Na druhou stranu, pokud by zde nebyl žádný zdvižený prst několika málo zeleně vidících jedinců na důležitých místech, automobilky by se v současné době tolik o snížení emisí nestaraly.

autoweb.cz

10.10.2008 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist