Průběh 8. etapy Dakaru mezi motocykly

Checkpoint po checkpointu.

8. etapa: Atâr – Nouakchott– délka 568 km, 508 km tvoří speciálka  Stav na 76. kilometru:1. Giovanni Sala (KTM); 2. Marc Coma (KTM); 3. Isidre Esteve Pujol (KTM); 4. Jean De Azvedo (KTM); 5. David Frétigné (Yamaha) Stav po prvním checkpointu (166. km):Španělský motocyklista Isidre Esteve Pujol zajel nejrychleji 165 km dlouhý první úsek dnešní etapy. Druhý byl Španěl Marc Coma, který ztrácel necelé 2 minuty. Následovali třetí Sala a čtvrtý De Gavardo. Všichni čtyři motocyklisté sedlají stroj KTM 660. David Frétigne se slabší yamahou 450 začal poněkud volněji a zaujímal průběžnou 8. příčku. Cyril Després na stroji KTM 660 stále trpí nepříjemným zraněním zad a po prvním sektoru mu patřila průběžná 18. pozice se ztrátou necelých 12 minut na vedoucího Pujola. Během dotankování na prvním kontrolním stanovišti Cyril připustil, že byl vskutku utrápený z jeho zranění zad. Vypadá to, že bolest zad se stupňuje a je větší a větší. Hlavním cílem Francouze je dojet zbytek dnešní etapy, aby mohly jeho bolestivá záda odpočívat a dopřát si zaslouženého klidu. Náš Ivo Kaštan se slabším strojem KTM 450 okupoval průběžnou 42. příčku, ztráta na vedoucího motocyklistu činila téměř 35 minut. Okolo 240 kilometru čekal motocyklisty urputný boj s dunami. Chilan Jean De Azevedo a Nor Pal-Anders Ullevalseter ztratili nějaký čas na vedoucí čtveřici (Coma, De Gavardo, Sala, Esteve Pujol) a David Frétigné zde měl pád. Zejména soukromníci měli vážné problémy s množstvím záludných písečných dun. Stav na 257. kilometru:1. Jonah Street (KTM); 2. Helder Rodrigues (Yamaha); 3. Isidre Esteve Pujol (KTM); 4. David Casteu (KTM); 5. Thierry Bethys (Honda) Stav po druhém checkpointu (372. km):Po druhém sektoru vedl poněkud překvapivě Francouz David Casteu s KTM 660 (který překvapil i včera, když byl nejrychlejší na prvním sektoru, ale pak postupně ztrácel), polepšil si o 14 míst a vyjel si náskok necelé minuty před druhým v pořadí, kterým byl méně známý Francouz Chris Blais. Na třetí místo se dokázal prodrat zraněný Cyril Després se ztrátou 2 a půl minuty na prvního.  Na průběžné čtvrté místo se vyšvihl téměř neznámý Francouz Thierry Bethys se slabší hondou 450. Isidre Esteve Pujol se propadl o 4 místa na páté místo, následován šestým Caldecottem.  První desítku uzavíral Marc Coma. Ještě větší propad museli zkousnout nyní dvanáctý Sala (pohoršil si o 9 příček) a až na 13. místě se pohyboval De Gavardo s téměř 18 minutami ztráty. Velmi špatně dopadl David Frétigné, ztratil velmi mnoho času a propadl se pořadím až na průběžnou 37. pozici se ztrátou skoro 90 minut. Ivo Kaštan se propadl na aktuální 51. příčku, jeho ztráta na čelní skupinu narostla téměř na 2 hodiny. Stav na 417. kilometru:1. David Casteu (KTM); 2. Chris Blais (KTM); 3. Cyril Després (KTM); 4. Isidre Esteve Pujol (KTM); 5. Andy Caldecott (KTM) Cíl osmé etapy (508. km):Pořadí první tří jezdců se po průjezdu cílem oproti konci druhého sektoru nezměnilo. Vyhrál David Casteu, který si sám sobě dokázal, že je schopen držet nastolené tempo až do konce etapy. Jeho výsledný čas vypadal poněkud magicky: 5 hodin 55 minut a 55 sekund. Druhý skončil překvapivě Chris Blais se ztrátou 2 minut a 13 sekund. Se třetím místem musel být hodně spokojený bojovník Cyril Després, který za téměř 6 hodin ztratil na druhé místo jenom 4 sekundy. S bramborovou pozicí se musel spokojit Isidre Esteve Pujol, ztráta na vítěze činila necelých 7 minut. Následovali pátý Coma a šestý Caldecott. Počátek druhé desítky obsadili Sala (11.), De Gavardo (12.) a o 9 míst si pohoršil dnes na celkovém 13. místě Bethys. David Frétigné dokončil dnešní etapu na 33. pozici, jeho ztráta zhruba narostla o dalších 30 minut, celkově tedy dnes ztratil přes 2 hodiny. Ivo Kaštan nakonec dojel na 44. místě, jeho časový odstup jen něco přes 18 minut na Frétigna, ale zhruba 2 hodiny a 20 minut na vítězného jezdce. Text: Filip Matzke