Průběh 14. etapy Dakaru mezi automobily

Checkpoint po checkpointu.

14. etapa: Tambacounda (Senegal) – Dakar (Senegal)– délka 634 km, 254 tvoří speciálky  Stav po 105 kilometrech:1. Nani Roma – Mitsubishi2. Guerlain Chicherit – BMW3. Alfie Cox – BMW4. Carlos Sousa – Nissan Průběžný stav po prvním kontrolním stanovišti (128. kilometr):První sektor nejrychleji zvládl Nani Roma. Na 2. místě byl Guerlain Chicherit, jenž za Romou zaostal o pouhých 37 sekund. Průběžné 3. místo okupoval Alfie Cox, jeho ztráta na prvního jezdce činila 1 minutu a 23 sekund. Čtvrtý po prvním sektoru byl Bruno Saby. S průběžnou 5. pozici se musel po prvním sektoru spokojit Giniel De Vlliers s Volkswagenem. Na 6. místě následoval Carlos Sousa s nissanem. Na 7. a 8. místě byli Carlos Sainz s volkswagenem a Jean-Louis Schlesser s buginou, oba dva dokázali zajet první sektor ve stejném čase. Stephane Peterhansel se nacházel až ve druhé desítce, konkrétně na 11. pozici se ztrátou kolem 5 minut na prvního Romu. Hned za Peterhansela se na 12. příčku zařadil jeho týmový kolega z mitsubishi Luc Alphand. Jeho ztráta na prvního činila jen necelých 6 minut. Prvním kontrolním stanovištěm projelo jen 16 posádek. 30 kilometrů po prvním kontrolním stanovišti průběžný vedoucí jezdec po 13 etapách Luc Alphand, spolu s ním jeho hlavní rival Giniel De Villiers a Carlos Sainz zvolili špatnou trasu a ztratili čas kvůli navigační chybě. S takovými problémy se naopak nemuseli potýkat Nani Roma a Bruno Saby, kteří nalezli správnou cestu. Stav po 160 kilometrech:1. Nani Roma – Mitsubishi2. Guerlain Chicherit – BMW3. Bruno Saby – Volkswagen4. Alfie Cox – BMW Průběžný stav po druhém kontrolním stanovišti (203. kilometr):Problémy favoritů s navigací řádně zamíchaly průběžným pořadím po druhém sektoru. Na první pozici se posunul Guerlain Chicherit. Na 2. místo byl poskočil Alfie Cox, jeho ztráta činila 2 minuty a 15 sekund. Třetí příčku získal Mark Miller s volkswagenem, který ztrácel 4 minuty a 39 sekund. Průběžné 4. místo vybojoval Jean-Louis Schlesser s vlastní buginou..Giniel De Villiers si i po druhém sektoru udržoval 5. pozici. Na 9. příčku se posunul Luc Alphand, který ztrácel na prvního Chicherita přes 14 minut. O 8 pozic si oproti prvnímu sektoru pohoršil Bruno Saby, kterému tak patřila průběžná 12. příčka se ztrátou kolem 19 minut na prvního. Stephane Peterhansel se musel spokojit s 15. místem, jeho diference činila více než 26 minut. Propad o 11 pozic na 19. příčku musel skousnout Carlos Sainz. Jeho ztráta po druhém sektoru narostla na zhruba 29 minut. Ještě hůře dopadl Nani Roma, jenž se z vedoucí pozice po prvním sektoru propadl na průběžnou 26. příčku. Jeho ztráta činila něco přes 33 minut. Stav po 213 kilometrech:1. Guerlain Chicherit – BMW2. Alfie Cox – BMW3. Mark Miller – Volkswagen4. Giniel De Villiers – Volkswagen Cíl etapy (254. km):Dnešní etapu vyhrál Guerlain Chicherit, bylo to jeho premiérové vítězství v etapě. Celkový čas vítěze měl hodnotu 2 hodiny 36 minut a 33 sekund. Druhé místo si dokázal pohlídat Alfie Cox, který ztratil 3 minuty a 13 sekund na vítěze. Bylo to jeho doposud nejlepší etapové umístění. Se 3. místem musel být  spokojený Mark Miller. Jeho ztráta na vítězného Chicherita činila 5 minut a 7 sekund. Na 4. pozici dojel Jean-louis Schlesser. S 5. příčkou se musel spokojit Giniel De Villiers.  Luc Alphand dokončil dnešní etapu jako 8. nejlepší se ztrátou skoro 15 minut na vítěze. Bruno Saby si o 1 pozici polepšil na konečnou 11. příčku. Stephane Peterhansel si dnes připsal 14. nejlepší čas, jenž byl o více než 27 minut horší než čas vítězný. Hned za Peterhanselem skončil  na 15. pozici Carlos Sainz. Až jako 18. dnešní etapu dokončil Nani Roma, což je jeho nejhorší letošní etapový výsledek. Jeho ztráta na 1. pozici činila rovných 33 minut.  Pořadí po 14 etapách:1. Luc Alphand – Mitsubishi2. Giniel De Villiers – Volkswagen3. Nani Roma – Mitsubishi4. Stephane Peterhansel – Mitsubishi5. Mark Miller – Volkswagen6. Jean-Louis Schlesser – Buggy – Ford.8. Bruno Saby – Volkswagen..11. Carlos Sainz – Volkswagen Text: Filip Matzke