Průběh 12. etapy Dakaru mezi automobily

Checkpoint po checkpointu.

12. etapa: Bamako (Mali) – Labé (Guinea)– délka 872 km, 368 tvoří speciálky Stav po 112 kilometrech:1. Luc Alphand – Mitsubishi2. Alfie Cox – BMW3. Mark Miller – Volkswagen4. Bruno Saby – Volkswagen 5. Giniel De Villiers – Volkswagen Bývalý motocyklista Alfie Cox s vozem BMW byl nucen zastavit na 130. kilometru dnešní etapy. Poškodil pravé zadní zavěšení, když trefil kámen. Zavěšení se mu podařilo provizorně opravit a mohl pokračovat v jízdě. Ale sotva se dostal do optimálního tempa, tak musel o 3 kilometry dále opět zastavit. Objevily se problémy s motorem. Průběžný stav po prvním kontrolním stanovišti (215. kilometr):První sektor nejrychleji zvládl Luc Alphand. Druhým nejrychlejším byl Bruno Saby, jenž za Alphandem zaostal jen o 1 minutu a 27 sekund. Na 3. místě byl Mark Miller, jeho ztráta na prvního jezdce činila 2 minuty a 9 sekund.Čtvrtý po prvním sektoru byl Giniel De Villiers. Až s průběžnou 5. pozici se musel po prvním sektoru spokojit Stephane Peterhansel. Hned za Peterhanselem se na 6. místě držel Nani Roma. Následovali sedmý Guerlain Chicherit s BMW a osmý Jean-Louis Schlesser s buginou vlastní výroby. Carlos Sainz se nevešel ani do první desítky a okupoval až průběžnou 11. pozici se ztrátou necelých 8 minut na Alphanda. Stav po 265 kilometrech:1. Luc Alphand – Mitsubishi2. Guerlain Chicherit – BMW3. Stephane Peterhansel – Mitsubishi4. Nani Roma – Mitsubishi5. Bruno Saby – Volkswagen Průběžný lídr pořadí po 11 etapách Stephane Peterhansel zastavil na 278. kilometru. Příčinou problému byl náraz do stromu, čímž se poškodilo levé zadní kolo. Oprava zabrala poměrně hodně času a bylo jisté, že Peterhansela stále průběžné vedení v dakarské rely. Jenže Stephane Peterhansel byl nucen znova zastavit na 294. kilometru, kdy začly problémy s provizorně opraveným kolem po srážce se stromem na 278. kilometru. Peterhansel musel vyčkat příjezdu asistenčního vozidla. Kolo se podařilo uvést do provozuschopného stavu, ale časová ztráta narostla na zhruba 3 hodiny. Průběžný stav po druhém kontrolním stanovišti (295. kilometr):První pozici si i po druhém sektoru udržoval Luc Alphand. Druhý byl Guerlain Chicherit, jenž si oproti prvnímu sektoru o 5 pozic polepšil. Jeho ztráta činila na 2 minuty a 45 sekund. Na 3. příčku se dokázal probojovat Giniel De Villiers, který na Alphanda ztrácel 3 minuty a 18 sekund. Na průběžné 4.  místo klesl Bruno Saby. O dvě pozice se propadl Mark Miller a po druhém sektoru mu patřila 5. pozice. Trio Roma, Sainz a Schlesser uzavíralo první desítku. Nani Roma se propadl na 8. pozici, na 9. příčku si polepšil Carlos Sainz a s 10. místem se musel spokojit Jean-Louis Schlesser.Stephane Peterhansel se propadl na průběžnou 31. příčku. Francouz Henri Pescarolo měl na 330. kilometru dnešní etapy nehodu, při které poslal svoji buginu třikrát přes střechu. Posádka vozu naštěstí zůstala nezraněna, ale auto dopadlo po přemetech mnohem hůře. Vypadalo to, že bude muset Pescarolo své letošní účinkování na dakarské rely ukončit, ale nakonec mohl po několikahodinové opravě pokračovat dál v jízdě. Cíl etapy (368. km):Dnešní etapu vyhrál Luc Alphand, bylo to jeho premiérové letošní etapové vítězství. Celkový čas vítěze měl hodnotu 4 hodiny 22 minut a 46 sekund. Druhé místo dokázal uhájit Guerlain Chicherit, který ztratil pouhých 56 sekund na vítěze. Druhé místo je pro Chicherita zatím nejlepším letošním etapovým výsledkem. Pomyslné stupně vítězů uzavřel včerejší etapový vítěz Giniel De Villiers. Jeho ztráta činila 3 minuty a 21 sekund. Na 4. pozici dojel Bruno Saby. S 5. příčkou musel být spokojen Mark Miller. Následoval šestý Nani Roma. Carlos Sainz se v cíli musel spokojit s 9. pozicí. Prví desítku nejlepších dnes uzavřel Jean-Louis Schlesser. Jeho ztráta byla poměrně malá a zastavila se na 12 minutách.  Smolař Stephane Peterhansel dokončil po problémech dnešní etapu na 60. místě se ztrátou 3 hodin a 16 minut na Alphanda. Text: Filip Matzke