Průběh 10. etapy Dakaru mezi automobily

Checkpoint po checkpointu.

10. etapa: Kiffa (Mauretánie) – Kayes (Mali)– délka 333 km, 283 km tvoří speciálka  O chvíli vzrušení se nakrátko postarala na 60. kilometrů dnešní etapy britská posádka Christopher Hammond a Tery Banyard, která se svým vozem předvedla několik kotrmelců. Posádka vozu naštěstí zůstala nezraněna. Stav po 70 kilometrech:1. Carlos Sainz – Volkswagen2. Jean-Louis Schlesser – Buggy-Ford3. Stephane Peterhansel – Mitsubishi4. Mark Miller – Volkswagen5. Giniel De Villiers – Volkswagen Francouz Thierry Magnaldi musel na 151. kilometru zastavit svoji buginu kvůli mechanickým problémům se zadním nábojem kola. Problémy byly závažnějšího charakteru a tak musel Magnaldi vyčkat příjezdu asistenčního vozidla. Průběžný stav po prvním kontrolním stanovišti (152. kilometr):První sektor nejrychleji zvládl Carlos Sainz. Druhým nejrychlejším byl jeho týmový kolega Mark Miller, jenž za Sainzem zaostal o 1 minutu 44 sekund. Až se 3. místem se musel spokojit Stephane Peterhansel, který byl jen o 1 sekundu pomalejší než druhý Miller. Čtvrtý po prvním sektoru byl Nani Roma s mitsubishi. Následovali Luc Alphand s mitsubishi, Jean-Louis Schlesser s buginou a Giniel De Villiers s volkswagenem. Na prvních pěti místech tedy byly vozy volkswagen a mitsubishi, což dávalo předpoklady pro velmi zajímavý průběh dnešní etapy. Smolař Thierry Magnaldi s buginou se propadal průběžným pořadím až na 82. pozici. Jeho ztráta na první místo činila hrozivé 4 hodiny a 11 minut. Stav po 191. kilometrech:1. Carlos Sainz – Volkswagen2. Nani Roma – Mitsubishi3. Mark Miller – Volkswagen4. Stephane Peterhansel – Mitsubishi5. Luc Alphand – Mitsubishi  Francouz Luc Alphand s mitsubishi musel na 228. kilometru zastavit, protože předtím trefil strom a při střetu se poškodilo pravé přední kolo. Oprava předního kola zabrala zhruba 1 hodinu. Stav po 245 kilometrech:1. Carlos Sainz – Volkswagen2. Nani Roma – Mitsubishi3. Stephane Peterhansel – Mitsubishi4. Mark Miller – Volkswagen5. Jutta Kleinschmidt – Volkswagen  Cíl etapy (283. km):Dnešní etapu systémem start-cíl vyhrál Carlos Sainz. Na všech mezičasech byl na prvním místě, jeho výsledný čas měl hodnotu 3 hodiny 28 minut a 34 sekund. Letos již dokázal vyhrát 4 etapy. Druhý skončil Nani Roma, který ztratil 4 minuty a 8 sekund na vítěze. Pomyslné stupně vítězů uzavřel rekordman v počtu etapových vítězství Stephane Peterhansel. Jeho ztráta činila jen 4 minuty a 58 sekund. Na 4. pozici dojel Mark Miller. S 5. příčkou se musela spokojit Jutta Kleinschmidt. Jean-Louis Schlesser dokončil dnešní etapu jako 6. nejlepší. Luc Alphand se po problémech s předním kolem musel spokojit s 15. pozicí, přesto jeho ztráta na Sainze činila necelých 36 minut. Nešťastník Thierry Magnaldi dokončil po velkých problémech etapu na 78.místě se ztrátou zhruba 4 hodin a 42 minut.  Po 10 etapách vede Stephane Peterhansel. Druhý je jeho týmový kolega Luc Alphand, který ztrácí na Peterhansela 40 minut. Třetí místo si udržuje nenápadný Giniel De Villiers s volkswagenem, který má v časovém součtu etap manko 1 hodinu a 3 minuty. Následují Nani Roma, Jutta Kleinschmidt, Mark Miller a Jean-Louis Schlesser. V první šestici jsou tedy 3 vozy mitsubishi a 3 vozy volkswagen.  Text: Filip Matzke