Prosadí se chiptuning snižující výkon a spotřebu?

Plno úpravců řídících jednotek nabízí více výkonu, ale nyní se začínají objevovat úpravy, které se zaměřují výhradně na snížení spotřeby paliva.

Chiptuning je zaklínadlo, kterému podlehli zejména majitelé přeplňovaných dieselů. Poměrně jednoduchou (a především levnou) úpravou řídící jednotky jim zpravidla počítačoví experti (nikoli motoráři) dostali z motoru vyšší výkon. Důsledky neodborných úprav pak ale už znáte. Propálené písty, prasklé hlavy motoru, zničená turba…

O kvalitách chiptuningu by se dalo spekulovat, ale zvyšování výkonu s sebou vždycky nese riziko většího namáhání motoru, který na to nebyl stavěný. Rizikem pro motor je i nezodpovědný styl jízdy řídičů, kteří se neumí k pohonné jednotce chovat. Ale to už je na jiný článek… Zpátky k věci. V současnosti se totiž na trhu začínají objevovat úpravy, které se nezaměřují na zvýšení výkonu a točivého momentu, ale jen na snížení spotřeby paliva.Zatím je to relativně nové odvětví, protože zákazníkům šlo především o  zvýšení výkonu. S rostoucími cenami paliv nejen u nás, ale i jinde však začínají motoristé hledat cestu, jak snížit spotřebu. Někteří úpravci tak začli experimentovat a zkoušejí, zda zákazníci uslyší na nabídku chiptuningu, který zachová nebo dokonce sníží dočasně výkon motoru a zároveň sníží spotřebu paliva.

Německý automotoklub ADAC se nyní zaměřuje na tyto úpravy a bude je podrobně testovat, analyzovat a prověřovat, zda dokáží naplnit slibované zlepšení v oblasti spotřeby i emisí a jak se to promítne do výkonů a  samozřejmě i životnosti auta. Všechno je ještě na začátku, ale budeme tento trend sledovat a pokusíme se přinést čerstvé informace. Zatím nám můžete v komentářích pod článkem sdělit svůj názor na chiptuning a zda by vás úprava slibující snížení spotřeby paliva (i za cenu dočasně nižšího výkonu) zajímala.

autoweb.cz

26.7.2011 9:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist