Project Kimber „AC Smart“

Nejzábavnější výrobek problémové automobilky Smart zřejmě znovu ožije.

Smart se konečně zachoval podle svého jména – tedy chytře – a usoudil, že bude nejlépe věnovat se pouze modelu, který ho proslavil. Tedy městskému mikrovozu ForTwo.

Aby se problémová divize značky Mercedes-Benz zachránila před krachem, odřezala na poslední chvíli všechny zátěže – jako první to schytal Smart Roadster a Coupé, nedlouho po něm i předražený sourozenec Mitsubishi Colt, Smart ForFour.

Toho nám až tak líto není, ale se Smartem Roadster byla na silnici opravdu legrace. Lehounkých sporťáčků, které poskytnou spojení se silnicí skoro jako za starých časů, už totiž mnoho není. Nevadil mu ani malý tříválcový motůrek, který sice neoplýval obřím výkonem, ale měl tuny charakteru, krásně mu odfoukávalo turbo a na lehounký vozík stačil. Jediné, co nás štvalo, byla pomalá robotizovaná převodovka.

Nic ale není ztraceno. Jak jsme již informovali, licenci na malý sporťák od Smartu koupilo konsorcium Project Kimber, za kterým stojí britský podnikatel David James, nebo též lord James z Blackheathu. Jeho cílem je vyrábět vůz pod slavnou anglickou značkou AC.

Jak ale lord James nedávno připustil, celý projekt trochu zaostává za původním plánem. Shánění investorů trvalo déle, než se původně čekalo. Momentálně už však schází pouze poslední investor a společnost doufá, že to nebude trvat dlouho a potřebná investice bude pohromadě.

Kimber se kromě práv na vůz dohodl i na převzetí výrobních prostředků od firmy Smart, ale nečekejme, že z anglických bran vyjednou identické vozy, jen s jinými znaky na čumáku. Project Kimber hodlá přepracovat design i některé technické prvky.

Podle uveřejněné skicy se ale podobnost stejně neztratí – což je nakonec dobře, protože Smart Roadster vypadá (na správně velkých kolech) skutečně skvěle. Detaily, jako kliky dveří, a možná i některé panely karoserie, se nezmění. Zajímavé ovšem je, že na jednom z uveřejněných obrázků je nový vůz vyobrazen s vertikálně otevríranými dveřmi. Kimber ovšem nepotvrdil, jaké dveře bude mít dokončený sériový kus.

Výroba by podle všeho mohla začít v příštím roce.

Honza Koubek

8.12.2006 9:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist