Prodej hybridů v USA prudce vzrostl

Odbyt hybridních aut loni v USA vzrostl o 140 procent, na trhu se podílí jedním procentem.

Prodej hybridních automobilů ve Spojených státech se v loňském roce zvýšil téměř o 140 procent na 199.148 vozů díky novým modelům. Uvedla to firma R.L. Polk and Company, která se zabývá sběrem a analýzou údajů o automobilovém trhu. Na celkovém prodeji aut se však hybridní modely podílely pouze zhruba jedním procentem. Hybridní vozy kombinují nejčastěji benzinový a elektrický pohon, což umožňuje úsporu pohonných hmot. V USA jsou s nimi navíc často spojeny daňové výhody. Většina amerických spotřebitelů však stále dává přednost tradičním benzinovým automobilům.

Podle nedávné studie časopisu Consumer Reports jsou na americkém trhu pouze dva hybridní modely, které během pěti let při ujetí 75.000 mil přinesou svému majiteli finanční úsporu. Jde o vozy Honda Civic a Toyota Prius. Úspora přitom činí pouze několik stovek dolarů. Výzkumná společnost J.D. Power předpokládá, že se podíl hybridních vozů na americkém trhu s automobily během příštích šesti let zvýší jen na čtyři procenta. Analytik firmy R.L. Polk Lonnie Miller loni předpověděl, že tento podíl do roku 2015 stoupne na 30 až 35 procent. Nedávno však označil svoji prognózu za příliš agresivní. Hybridní automobily jsou podle Millera teprve v plenkách a nedostává se jim plného pochopení ze strany běžných spotřebitelů.

Nejprodávanějším hybridním automobilem v USA byla loni Toyota Prius, která se na celkovém prodeji hybridních vozů v zemi podílela více než polovinou. Celkový podíl největší japonské automobilky Toyota a její luxusní divize Lexus na americkém trhu s hybridními vozy loni činil zhruba 70 procent.

autoweb.cz, ČTK

9.5.2006 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist