Prodej aut a převod vozidla v registru vozidel dle nového Občanského zákoníku – část IV.

Máte jasno v záležitostech prodeje aut, přípravy kupní smlouvy a s tím související oblasti s ohledem na nový Občanský zákoník? Judr. Beran v dané problematice poradí.

Velmi důležitou věcí při prodeji a nákupu vozidla je také zrušení původního a sjednání nového pojištění, tj. zrušení původního pojištění na straně prodávajícího a sjednání nového na straně kupujícího.


Prodávající a jeho pojištění:
Na straně prodávajícího je situace taková, že prodej vozidla má určité automatické účinky vůči trvání pojištění. U pojištění odpovědnosti za škodu, tzv. povinného ručení platí, že pojištění zaniká dnem, kdy prodávající oznámil své pojišťovně, že vozidlo prodal.

Pokud tedy svoje vozidlo prodáváte a chcete zrušit zákonné pojištění, je nutné to svojí pojišťovně oznámit. V této souvislosti platí následující:

– pojištění sice zaniká dnem, kdy to pojišťovně oznámíte, ale pojišťovna má právo na pojistné plnění do konce měsíce, ve kterém jí to oznámíte

– když to pojišťovně oznamujete, je nutné mít pro případ budoucích sporů s pojišťovnou doklad o doručení takového oznámení, tzn. buď to oznámení pošlete na dodejku poštou nebo odneste na podatelnu pojišťovny a předání pojišťovně si nechte potvrdit

– společně s oznámením je vhodné připojit i kopii podepsané kupní smlouvy prokazující převod vozidla na kupujícího.

Častou chybou prodávajících bývá to, že to buď vůbec pojišťovně neoznámí nebo od toho nemají doklad. Chcete-li se tedy vyvarovat komplikacím, postupujte výše uvedeným způsobem.

Kupující a jeho pojištění:
Co se kupujícího týče, tak pro něj je rozhodující jeho zákonná povinnost jako provozovatele vozidla mít jej od okamžiku nabytí vlastnictví pojištěné. Podle toho, jak je v kupní smlouvě nastaven okamžik přechodu vlastnického práva (buď zaplacením nebo předáním auta) je nutné zvolit časování pro sjednání pojištění tak, aby nejpozději v okamžiku, kdy kupující nabude vlastnictví k převáděnému vozidlu, měl vozidlo pojištěné.

Rozhodně lze tedy doporučit sjednání pojištění včas dopředu, než si jdete převzít vozidlo a začnete jej provozovat. Nespoléhejte na to, že vozidlo je ještě pojištěno původním vlastníkem, navíc jeho pojištění Vám nepomůže, protože nekryje Vaše pojistné riziko jako stávajícího vlastníka.

Co se havarijního pojištění týče, tak vzhledem k tomu, že se jedná o majetkové pojištění, tak to zaniká změnou vlastnictví pojištěné věci. Pečlivě si však v pojistné smlouvě zkontrolujte, za jaké období má pojišťovna právo na pojistné plnění. Tady je to otázkou smluvní dohody a pojišťovny mohou a mají tendence prodlužovat lhůtu, po kterou mají nárok na pojistné plnění i po zániku pojistné smlouvy.

Sečteno a podtrženo, hlavní chyby se dělají u zákonného pojištění odpovědnosti. Mějte na paměti, že Česká kancelář pojistitelů využívá zhusta chyb vlastníků vozidel, kteří jej opomněli pojistit a sankce s tím spojené jsou finančně výrazně citelnější než sjednané pojištění.

22.9.2014 2:21| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist