Prodej aut a převod vozidla v registru vozidel dle nového Občanského zákoníku – část III.

Máte jasno v záležitostech prodeje aut, přípravy kupní smlouvy a s tím související problematice s ohledem na nový Občanský zákoník? Judr. Beran přináší další rady.

Dnes se podíváme na tu část postupu při převodu vozidel, která zahrnuje jednotlivé formální kroky směřující ke změně údajů v registru vozidel. Nejprve je nutné předeslat, že tato část je částí celého procesu, kde strany často dělají mnoho chyb, které pak není snadné odstranit a napravit.

Obecný princip dle zákona č. 56/2001 Sb., jmenovitě §8 odst. 2 stanoví, že změnu vlastnictví příslušného vozidla na základě v registru vozidel je povinností provést do 10 pracovních dnů ode dne, kdy došlo k převodu vozidla.


Pokud tedy byla podepsána kupní smlouva a účinky převodu vlastnického práva nastaly ke dni jejího podpisu (viz předcházející články), tak od tohoto okamžiku běží oněch 10 dní na přepis v registru vozidel. Tato lhůta stíhá jak prodávajícího, který by v ní měl provést odhlášení na kupujícího, tak kupujícího, který by v ní měl provést přihlášení na sebe. Za porušení této povinnosti lze uložit pokutu.

Ideální řešení spočívá při přepisu v tom postupu, kdy prodávající dá plnou moc kupujícímu k provedení odhlášení z prodávajícího na kupujícího a předá mu k tomu doklady od vozidla. To sice skýtá určité riziko na straně prodávajícího, že kupující odhlášení neprovede, nicméně to se dá zajistit např. smluvní pokutou.

Na druhou stranu to ale představuje výhodu pro kupujícího, který vše může provést v jeden den a mít tak formality hotové najednou. Odpadá i problém s tím, že by kupující nemohl vozidlo hned používat, protože k odhlášení potřebuje prodávající osvědčení o registraci vozidla, bez kterého ovšem kupující nemůže jezdit (jak jsem minule zdůrazňoval, na kupní smlouvu jezdit nelze).

Kupující pak pro provedení převodu na svou osobu musí ve svém registračním místě předložit:

– řádně vyplněnou žádost

– technický průkaz

– osvědčení o registraci vozidla (registrační místo vymění za nové)

– doklad o sjednaném pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (tzv. zelenou kartu)

– doklad o evidenční kontrole (na tu zajde prodávající před samotným přepisem v registru)

– nabývací titul (zpravidla kupní smlouvu).

Za převod žadatel zaplatí částku 800,- Kč. Tím jsou formality vyřešené a vozidlo je řádně zaregistrováno na kupujícího. Pokud přesto není vše jasné, pro případné dotazy na toto téma (a nejen toto, ale jakékoli další) je tady naše poradna. Příště se podíváme na pojištění vozidel a chyby spojené při převodu s pojištěním.

15.9.2014 9:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist