Proč se Toyota FT-86 změnila

Kupé představené v Ženevě bylo do jisté míry odlišné od původního konceptu. Akihiro Nagaya z designového oddělení Toyoty vysvětlil, proč ke změnám došlo.

Černý koncept Toyoty FT-86, který se právě ukazuje návštěvníkům v Ženevě, je odlišný od studie představené v roce 2009 v Tokiu. Má jinou příď i záď a především vzad posunuté A-sloupky. Změny si vynutily předpisy na ochranu chodců a také poznámky testovacích jezdců, prozradil médiím manažer designového oddělení Toyoty Akihiro Nagaya.

Zkušební řidiči kritizovali právě pozici sloupků po stranách předního okna. Zorný úhel směrem vpřed byl kvůli nim tak úzký, že ztěžoval přesné ovládání auta ve vysokých rychlostech – což je u sportovního stroje velký problém. Nagaya řekl, že testovací jezdci si stěžovali doslova na tunelové vidění. Toyota považovala tento problém za zvlášť závažný proto, že FT-86 má být duchovním nástupcem Corolly AE86, proslulé mimo jiné snadnou ovladatelností. Proto se základ A-sloupků posunul o plných deset centimetrů vzad.Modifikace na přední části auta jsou důsledkem snah o splnění přísných předpisů na ochranu sražených chodců. Proč došlo i ke drobným změnám vzadu Nagaya neprozradil, ale mohou být dílem aerodynamiků stejně, jako prostou snahou o sladění přední a zadní části.

Akihiro Nagaya mluvil také o příbuznosti FT-86 s modelem Subaru. Obě automobilky postaví auto na společnou platformu, osazenou společným pohonným ústrojím. Tím však podobnost neskončí, zástupce Toyoty otevřeně potvrdil, že shodný bude do značné míry také design. Můžeme prý očekávat pouze rozdíly v přední a zadní části karoserie. Ta bude mimochodem „nejméně na padesát procent“ shodná s konceptem představeným v Ženevě. Není divu, premiéra sériové verze nás čeká už v letos prosinci v Tokiu.

autoweb.cz

9.3.2011 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist