Proč nebude malé Porsche?

Automobilka vysvětluje, proč nedává malý sporťák od Porsche smysl.

Tohle nejsou spekulace. Toto považujeme za prakticky oficiální prohlášení automobilky. Vedení Porsche totiž popřelo, že by pracovalo na vývoji malého sportovního vozu, který by byl v nabídce pod Porsche Boxster a stál by kolem jednoho milionu.

Porsche je sice majoritní vlastník akcií Volkswagenu a jeho nové modely (Panamera a Cayenne) sdílejí s ostatními značkami koncernu (především s VW a Audi) hodně společných dílů, ale podle Klause Berninga, člena představenstva pro prodej a merketing, „není ze strany Porsche zájem o výrobu malých cenově dostupných aut“.

„Analyzovali jsme tuto možnost a dokonce jsme zvažovali stavbu prototypů, ale nakonec se ukázalo, že tak malé auto nemůže zapadat do našich požadavků ohledně ziskovosti.“ Na menším modelu zkrátka Porsche nevydělá tolik, jak je zvyklé. A zákazníci by prý nebyli ochotni připlácet za značku v tomto segmentu.

Další zástupci automobilky hovoří shodným tónem: „nemůžeme nabízet auto menší a levnější než Boxster. Proč? Nemůžeme si to dovolit, protože nejsme masový výrobce.“ Takto se například vyjádřil šéf prodeje Porsche pro Severní Ameriku Detlev von Platen.

Von Platen ale říká, že Porsche rozhodně uvažuje o downsizingu. Čtyřválec pro Boxster je prý možný, ale spíše se dočkáme přeplňovaných šestiválců pro modely Panamera a Cayenne, jejichž zákazníci jsou méně citlivý na podobné výstřelky. Ty si Porsche nemůže dovolit u modelu 911, které by bez plochého atmosférického šestiválce prý již nebylo typickým Porsche 911.

Porsche hodlá s Volkswagenem sdílet zejména elektronické platformy, které „nejsou vidět“ a nenaznačují zákazníkům, že se tady šetřilo. To se týká například Panamery, která více než polovinu elektrických a elektronických komponent sdílí s vozy Audi.

Takže si to shrňme: malé levné sportovní Porsche nebude, protože by podkopalo identitu značky. A co má sakra znamenat dieselové SUV?

autoweb.cz

10.7.2009 10:47

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist