Příští Audi A8 dostane autopilota

Příští generace Audi A8 bude minimálně v dopravních kolonách řídit za vás. Konečně budete moci cestou do práce v klidu posnídat.

Audi připravuje pro svůj vlajkový model A8 nový systém, který by vás měl zbavit nudného popojíždění ve městě. Automobilka svůj vynález prezentovala na výstavě CES v Las Vegas a díky krátkému videu se můžete podívat jak to celé funguje.

Systém má používat dva radarové senzory, osm ultrazvukových senzorů a širokoúhlou kameru, která bude sloužit k rozpoznávání jízdních pruhů a dopravního značení. S tím by mělo být auto schopné samo zrychlovat, brzdit i zatáčet, a to až do rychlosti 60 km/h zcela bez přičinění řidiče.


Audi prezentuje svůj nový vynález v prototypu Audi A6.
Je více než pravděpodobné, že systém najde využití především v dopravních kolonách, kde bude v budoucnu možné vyřídit emaily nebo si přečíst denní tisk. Co se ale stane když do někoho nabouráte (tedy ne vy, ale auto) protože vám zrovna udělal myšku? Nebo když kamerový systém nerozpozná dopravní značku kdesi v křoví a auto kvůli tomu překročí rychlost?

To, že se auto dokáže díky spoustě senzorů držet v daném směru mezi ostatními auty není nic nového, to ostatně dokazují každoroční soutěže autonomních vozů. Jak ale dokážete, že v danou chvíli jste auto neřídili vy, ale procesor kdesi v útrobách auta? Sami jsme zvědaví, jak se s tímhle vším Audi vypořádá. Je ale více než zřejmé, že po malých krůčcích se od různých asistentů dostáváme k autům, do kterých jen zadáte cíl, uvelebíte se v luxusním křesle a necháte se odvézt.

25.1.2013 2:00| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist