Jak připravit auto na zimu?

Užijte si poslední hezké dny babího léta, ale zima už klepe na dveře. Je potřeba se postarat i o vaše auto a připravit jej na zimu.
perex_titulka-1100x618.jpg Zdroj: Archiv

Zimní pneumatiky a sněhové řetězy

Pokud nejezdíte převážně ve městě a nezvolili jste univerzální celoroční pneumatiky, musíte samozřejmě přezout na zimní pneumatiky. Je-li na silnici souvislá vrstva sněhu nebo vám použití zimních pneumatik určuje dopravní značení, jsou zimní pneumatiky vaší zákonnou povinností. Také v případě i menších dopravních nehod pojišťovny zjišťují, zda nehoda nebyla způsobena letními pneumatikami. V tom případě by vám hrozilo ponížené plnění. Chystáte-li se na hory, přibalte sněhové řetězy, textilní návleky nebo alespoň tekuté řetězy ve spreji.

Nemrznoucí směs do ostřikovačů a kontrola stavu oleje

Samozřejmostí v zimním období je také nemrznoucí kapalina do ostřikovačů. Mouchy vás během zimního období tolik trápit nebudou, ale kdyby kapalina v ostřikovačích zamrzla, je to přinejmenším nepříjemné. Další kapalinou, na kterou byste se měli zaměřit, je olej. Oleje na trhu jsou již standardně kapalné i za velmi nízkých teplot. Startování v zimě má však za následek mnohonásobné zvýšení tření v motoru, protože mazací schopnosti převodového a motorového oleje nejsou v mínusových teplotách dostatečné. Také kouřivost motoru byste neměli podceňovat. S blížícím se termínem výměny oleje se zvyšuje množství nečistot, což také snižuje mazací schopnosti oleje.

Kvalitní aditivum do oleje

Jak se s těmito jevy vypořádat, šetřit motor, zvýšit kompresi a výkon, a naopak snížit spotřebu a hlučnost motoru? Snížení tření můžete docílit přidáním kvalitního aditiva přímo do oleje. Na trhu je spousta aditiv, člověk se v nich velmi těžko orientuje. My jsme nakonec zvolili tribotechnické aditivum na bázi přírodních materiálů Atomium. Toto aditivum vytváří novou vrstvičku na třecích plochách. Aplikací aditiva obnovujete původní technické vlastnosti motoru a převodovky.

Styl jízdy a předvídavost

S příchodem zimního období byste také měli změnit svůj styl jízdy. Je třeba předvídat a přemýšlet, zda není vozovka namrzlá. Samozřejmě méně vydatný deštík není důvodem proto, abyste jeli hlemýždím tempem a trávili v kolonách svůj drahocenný čas. A závěrečná rada na konec? Nepodceňujte rozmary zimního počasí a připravte se na zimu s předstihem.

14.10.2019 12:01| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist