Případ řidiče formule na dálnici D4 skončil. Jakou dostal pokutu?

Hojně medializovaný případ řidiče formule na příbramské dálnici D4 je u konce. Přinášíme exkluzivní informace k celému správnímu řízení.
titulka-1100x618.jpgCelá galerie 2 Zdroj: Právní ochrana řidičů

V rámci mediálního prostoru mluvčí příbramské policie Monika Schindlová v reportáži vysílané 8. 11. 2019 na TV Nova slavnostně oznamuje, že policisté řidiče vypátrali a nyní věc předávají na místně příslušný Správní orgán, kdy predikovala řidiči pokutu v rozmezí 5 000 až 10 000 korun a zákaz řízení v délce 6 až 12 měsíců, jelikož řidič byl podezřelý z přestupku podle § 125c/1a zákona 361/2000Sb., které se dopouští řidič ve chvíli, kdy k jízdě užije vozidlo, které není technicky způsobilé pro provoz na pozemních komunikacích tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

A hned u dané klasifikace přestupku se můžeme zastavit, protože nikdo dané vozidlo nezastavil, a tak nelze jednoznačně říct, že by vozidlo bylo opravdu nezpůsobilé. Celá kauza tak vznikla jen na základě videa, které se dostalo k redaktorům deníku Blesk, kteří jej hned předali Policii ČR s dotazem, zda je možné jezdit s podobným vozem v běžném provozu a zda se nejedná o porušení zákona.

Vzhledem k tomu, že video během jednoho dne mělo na sociálních sítích opravdu vysoká čísla zhlédnutí, byl tím vytvořen tlak i na policii, aby daný skutek prověřila a pokusila se jej objasnit, kdy vyzvala veřejnost ke spolupráci při hledání osoby řidiče. Tuto výzvu vyslyšelo hned několik osob, a musíme přiznat, že některé odpovědi na tuto výzvu nás pobavily.

Například pan Zdeněk B. jako velký fanoušek Formule 1 napsal, že na daném videu je určitě bývaly monopost F1 a doporučil policii obrátit se na společnost Scuderia Praha a.s. jakožto dovozce vozidel značky Ferrari, že určitě budou znát totožnost osoby majitele. Policie tak učinila a byla zklamaná, že dovoz se týká jen osobních vozidel, nikoliv monopostů.

Čtěte také: Prodej auta na náhradní díly: Lze odhlásit již rozprodané vozidlo?

Dále přišla například odpověď od pana Mika P., který se k řízení předmětného vozidla přiznal, ale nebyl schopen prokázat žádným důkazem, že by byl skutečně řidičem. Tato osoba se dokonce tímto chlubila ve veřejném prostoru s cílem na sebe strhnout pozornost, což se nejspíš nepovedlo tak, jak bylo v plánu.

Mezi odpověďmi ovšem byly i emaily, kdy lidé odesílali printscreen inzerátu na prodej sportovního vozidla, kdy na fotkách u inzerátu se kromě inzerovaného vozidla měla nacházet i předmětná formule. Těchto emailů přišlo z různých emailů hned několik, takže bylo vidět, že výzva o pomoc veřejnosti byla úspěšná. V této souvislosti s tímto případem ovšem nevíme, jestli to hodnotit kladně, nebo negativně, to necháme na každém.

Policie se tedy chytla uvedeného inzerátu a začala pátrat po majiteli. V tuto chvíli požádala o spolupráci i Finanční úřad Středočeského kraje, Finanční správu a Celní úřad, jestli někdo nevlastní, nebo neproclíval monopost formule, která by se podobala té na videu. Při této snaze ovšem byla neúspěšná, a tak se držela inzerátu a hledání inzerenta, kterého si předvolala k podání vysvětlení, stejně jako se pokusila vytěžit řidiče červeného Chevrolet Corvette, který uvedl, že jednoduše jel za danou formulí, protože ho zaujala asi podobně jako ostatní řidiče. Tímto se tedy také neposunula.

Následovalo nashromáždění dalších videí, a to nejen od řidičů, ale i z prostorů čerpacích stanic v daném úseku dálnice D4, kdy tyto však nepomohly k prokázání osoby řidiče. Stejně tak jako vytěžování sousedů podezřelé osoby, kdy tento hon na čarodějnice dospěl do fáze užití dronu ke sledování nemovitost podezřelé osoby, čímž Policie chtěla prokázat, že fotky z dříve uvedeného inzerátu byly pořízeny u této nemovitosti.

Jak je tedy z našeho popisu cítit, tak Policie k prokázání přestupku využila opravdu velké úsilí, kdy ovšem stále všechno stálo na videu, ze kterého nemůže být úplně zřejmé, kdy a jak vzniklo, a na inzerátu z inzertního portálu. A přesně v této fázi Policie přišla se zprávou, že řidiče bezpečně vypátrala a celou věc předává na správní úřad v Příbrami.

Správní orgán po převzetí případu ovšem usoudil, že není jednoznačně prokázáno, že policií označená osoba skutečně spáchala daný přestupek, a tak se nabízelo věc rovnou ukončit. Podle našich informací byl ovšem ze strany policie vyvíjen tlak na předmětný úřad, aby se snažil věc uzavřít s pokutou a zákazem řízení pro podezřelou osobu.

Nezbývalo tedy nic jiného, než aby správní orgán ještě požádal o pomoc Kriminalistický ústav Policie ČR – obor kriminalistické antropologie, kdy tento měl z videa vypracovat posudek, zda osoba v helmě je totožná s osobou podezřelé osoby, kterou vypátrala Policie ČR. Když pomineme, že výše uvedený ústav by měl řešit spíše trestnou činnost, než přestupkovou agendu, tak nás závěr znaleckého posudku nepřekvapil. Bylo v něm totiž uvedeno, že z daných podkladů nelze potvrdit, ale ani vyvrátit, že osoba na videu je podezřelá osoba.

Na základě tohoto posudku jsme opět požádali správní orgán, aby celou věc zastavil, jelikož nebylo klientovi prokázáno, že by předmětné vozidlo řídil a jeho označení policií lze spíše přisuzovat její místní znalosti, jelikož daná osoba je v okolí známá kladným vztahem ke sportovním vozidlům a zároveň se jedná i o bývalého policistu. Správní řízení bylo nakonec zastaveno ve prospěch řidiče.

Pokud si tedy vše dáme v závěru dohromady, tak Policie ČR v tomto případu vynaložila velké úsilí, ale o nějaké hospodárnosti se již asi hovořit nedá, pokud se bavíme o přestupku s maximální pokutou 10 000,- Kč, kdy celé vyšetřování vyšlo jistě na víc. Každý si tedy může udělat o celém případu obrázek sám i na základě závěrečného rozhodnutí, které k tomuto prohlášení přikládáme.


Právní ochrana řidičů

6.4.2020 11:04| autor: Tomáš Blecha | zdroj: Právní ochrana řidičů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist