Příběh Saabu se komplikuje

Automobilka sehnala peníze na nejbližší týdny, ale média informují, že čínské úřady už zítra zakáží investice společností Pang Da a Youngman.

Přestože ve věci záchrany druhé největší švédské automobilky stále čekáme na klíčové informace, z Číny přichází nové a nové zprávy. Dohoda s distributory Pang Da a výrobcem Zheijang Youngman stále platí. Jenže čínské úřady ji prý neschválí, Saab totiž nevlastní žádné know-how, které by Číňany zajímalo. Automobilka nicméně bojuje. Do švédské centrály nyní proudí peníze od Youngmanu, který Saabu narychlo poskytl překlenovací úvěr.

Oba potenciální investoři tak jsou zároveň věřiteli švédského výrobce. Síť prodejců aut Pang Da zaplatila za dva tisíce vozů Saab, které ještě nejsou vyrobené (linka stále stojí). Youngman se stal věřitelem poskytnutím zmiňovaného úvěru. Je tedy v zájmu obou firem dotáhnout nekonečný příběh Saabu do dalšího dějství. Co si však myslet o dalších nedávných událostech?Jako poslední málem způsobil šéfům Saabu infarkt Pang Quinghua, předseda představenstva společnosti Pang Da. Informoval totiž média, že ochrana před věřiteli, kterou automobilce poskytl soud, anulovala dohodu mezi jeho společností a Saabem. Jen o pár hodin později však předstoupil před novináře znovu a svůj výrok upřesnil. Je podle něj na správci švédského výrobce, zda dohodu dodrží. Pang Da tedy stále doufá.

Co se týče požehnání čínských úřadů, na které Saab netrpělivě čeká, není Pang Quinghua optimistou. Žádost podle něj ještě neodešla. Přestože zprávy z tohoto týdne mluvily o tom, že verdikt příslušné vládní komise padne do několika dnů, podle šéfa čínské společnosti bude žádost za oba subjekty podávat Youngman. „Pokud vím, konzultují dohodu s předními odborníky a ještě nejsou hotoví,“ žekl Pang Quinghua.Rozhodnutí tak možná není ani v dohledu. Možná se však Pang Quinghua mýlí a novináři mají pravdu, pak bychom se dočkali možná už zítra. Ani to by nebyla pro Saab dobrá zpráva. Ta samá média totiž napsala, že čínské úřady investice dvou společností rozhodně neschválí. Saab prý nemá co nabídnout, svě know-how zpeněžil už dřív, zbyla jen výroba aut a tu Číňané nepotřebují.

Martin Plaštiak

13.10.2011 1:00| autor: Martin Plaštiak

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist