Přezouvání na zimní pneu v roce 2022: Jak zvládnout včas a bez zbytečných výdajů?

Přezouvání automobilu na zimní pneumatiky je v našem podnebí samozřejmostí, jak na to?
autoweb_pexels.com_-1100x618.jpg Zdroj: Auto Palace, pexels.com

Kdy přezout pneu na zimní?

Pokud hledáte striktní datum, kterým se řídit, pak v České republice budete úspěšní jen částečně. Tuzemská úprava přezutí na zimní pneumatiky totiž řidičům ukládá povinnost vyrazit do silničního provozu „na zimácích“, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo tyto jevy lze vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat.

Tato povinnost je navíc časově specifikována, a to od 1. listopadu do 31. března. Z pravidla částečně vybočují úseky, na kterých je zimní výbava v tomto období povinná nehledě na aktuální klimatické podmínky. Jde zejména o horské oblasti a D1 mezi Prahou a Brnem. Úseky jsou vždy označeny dopravními značkami.

Co si z toho odnést? Rozhodně ne to, že byste měli svůj vůz přezouvat tak, aby byl připraven 1. listopadu. Reagujte na aktuální vývoj počasí. Jestliže chladné dny přijdou již na konci září, neuděláte chybu, pokud budete na zimních pneumatikách jezdit po celý říjen.

Pozor ale na to, že mnoho řidičů s oblibou nechává přezutí na poslední chvíli, a když zima udeří doslova ze dne na den, může trvat až několik dnů, než pro vás budou mít v pneuservisu volný termín.

Nemáte zimní sadu? Objednejte si ji již v létě

Pokud zimní pneumatiky nemáte – buď máte nové auto, nebo jste po poslední zimě pneumatiky vyřadili – objednejte si novou sadu s předstihem. Můžete narazit na výhodné ceny, na podzim navíc mohou být pneumatiky vyprodané, tudíž na ně budete muset čekat. Problém může nastat i v případě, že koupíte nový vůz. Skladové vozy mohou být i uprostřed zimy obuté v letní sadě.

Kde automobil přezout?

Nejlepší variantou je vždy specializovaný pneuservis. Nesnažte se o přezouvání v domácích podmínkách. Automechanik dokáže v autoservisu udělat vše rychle a bezpečně, jednotlivá kola navíc vyváží, správně nahustí a auto tak bude mít perfektní jízdní vlastnosti. Snížíte spotřebu a prodloužíte životnost vozu.

Kolik přezutí automobilu na zimní pneumatiky stojí?

Cena se liší podle toho, jak velká máte na autě kola (čím větší disky, tím dražší přezutí). Cena se může lišit dle množství závaží, které je nutné k vyvážení.

Obecně lze ale říci, že přezutí vás bude stát v řádu stokorun. V případě větších kol a využití zmíněných služeb „navíc“ se budete pohybovat v nižších tisícikorunách za jeden vůz.

9.11.2021 12:01| autor: Komerční prezentace | zdroj: Auto Palace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist