Převážíme děti v autě: Jak správně upevnit sedačku?

V minulém článku jsme si přiblížili legislativu ohledně převáření dětí v autě a probrali jsme výběr vhodné autosedačky. Dnes se podíváme na to, jak dětskou autosedačku správně upevnit.
133670883_1094006264394640_5241256912547415190_n-1100x618.jpg Zdroj: Cybex

Zadní sedadla jsou považována za nejbezpečnější místo pro cestování. Proto by na nich měly být děti přepravovány. Přestože bývá i sedadlo spolujezdce vpředu vybaveno dětským zádržným systémem, doporučuje se toto místo používat pouze ve výjimečných případech. V tomto případě musí být deaktivován airbag!

Isofix, pásy, nebo latch-connect?

Dětské autosedačky se k sedačce vozu připevňují dvěma způsoby: buď pomocí tzv. systému isofix, kterým je už dnes vybavena drtivá většina moderních vozů a využívá kotvy ucyhcené přímo ke konstrukci karoserie, nebo bezpečnostním pásem. Autosedačku vybavenou isofixem pořídíte pro všechny váhové kategorie, pouze u vajíčka je třeba pořídit i tzv. základnu, do které se vajíčko připevňuje.

>>>odstavec o latch-connect<<<

Rodiče často nechávají uvolněné popruhy, aby jejich děti měly větší volnost pohybu. To však může mít vážné následky v případě kolize. Bezpečnostní popruhy by měly být dostatečně napnuté a měly by těsně přiléhat k tělu, pochopitelně tak, aby neškrtily dítě.

Proti směru jízdy

Důležité je také dodržet správný směr jízdy, který je proti směru jízdy. Krk dítěte totiž neunese v případě čelní kolize hmotnost hlavy, která po nárazu pokračuje v pohybu vpřed. Dětské sedačky skupin 0 a 0+ jsou proto konstruovány výhradně pro umístění zády ke směru jízdy.

Minimálně do věku 15 měsíců musí být děti přepravovány v dětských sedačkách situovaných zády ke směru jízdy. Norma EHK R129 doporučuje tuto polohu i pro děti s tělesnou výškou až 105 cm.

Důležité je také všechna zavazadla a předměty na sedadlech nebo platě zadního okna umístit do zavazadlového prostoru, nebo alespoň dobře upevnit. V případě náhlého brzdění nebo kolize se totiž mohou proměnit v projektily a vážně zranit posádku.

Jděte příkladem. Důsledný soulad mezi slovy a činy je zásadní jak při výchově, tak i v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Pokud se budou rodiče připoutáni bezpečnostními pásy, děti pak budou napodobovat chování svých rodičů, protože činy hovoří zřetelněji než slova.

3.10.2020 6:06| autor: Hugo Kottás | zdroj: Cybex
Více o tématu: autosedačky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist