Přestává být CNG alternativním palivem?

Stlačený zemní plyn se (prý) posunuje na palivo číslo dvě hned za naftu a benzín. Pomoci má snadnější přístupnost motoristické veřejnosti.

Nejprve si povězme, kolik je v současné době v České republice v provozu plnicích stanic, jde o 47 distribučních míst CNG. To není málo. Nicméně velká většina z nich neposkytuje motoristovi obvyklý standard čerpání pohonných hmot.

Je rozdíl, zda zaparkujete na pumpě u stojanu pod střechou, v klidu natankujete, zaplatíte hotově či kartou – anebo jestli se budete krčit někde v dešti u stojanu s hadičkou a hrát si se speciální platební kartou.Čerpání CNG bylo v minulosti zatíženo řadou kompromisů, které musel uživatel vozu překonávat – ať již problematickou dostupností plnicích stanic, nebo omezenou možností platby jen prostřednictvím tankovacích automatů a palivo jako takové byla určeno spíše pro firemní klientelu.

Teď se začíná mluvit o „zrovnoprávnění“ CNG. většina odborníků na pohonné hmoty dnes připouští, že CNG je perspektivní palivo, které v blízké budoucnosti nahradí značnou část spotřeby benzínu a motorové nafty. Jde o to, aby čerpání CNG bylo na stejné úrovni jako nákup benzínu či nafty.Společnosti E.ON Energie, a. s., a NEXT Energy, s.r.o., ve spolupráci se sítí čerpacích stanic Benzina otevřely již koncem minulého roku první dvě čerpací stanice CNG, které jsou pilotním projektem tohoto nového standardu. Na naší nejfrekventovanější dálnici z obou směrů, a to na dvou místech, u exitu 90 Humpolec a u křižovatky D1 a D2 v Brně.

DOPORUČUJEME: Chcete nové auto – absolutně zadarmo?

„Výdejní stojany CNG byly poprvé v ČR umístěny v bezprostřední blízkosti víceproduktových stojanů na tekutá paliva, zákazník tak může do svého CNG vozu pohodlně načerpat i benzín, aniž by musel přejíždět na jiné místo,“ doplňuje Miroslav Stříbrský z NEXT Energy. Právě to by mělo být základním pilířem pro další, širší expanzi aut na CNG mezi běžné motoristy.

Autoweb.cz

30.5.2013 10:24

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist