Předvolání za jízdu v levém pruhu

Vážený pane Blecho,

došlo mně předvolání za to, že jsem jel v levém jízdním pruhu, i když to nebylo nutné k předjíždění nebo k objíždění. Šlo o to, že na dálnici se předjížděli kamióny a za nimi se utvořila v levém pruhu dlouhá kolona. V pravém pruhu nikdo nejel. Existuje kamerový záznam, kde je toto vidět. Mám dva dotazy:
– lze odpovědět přes datovou schránku, že jízda v levém pruhu byla oprávněná, protože jsem předjížděl kamión, který jel v dálce a z jednání se omluvím z důvodu časové vytíženosti?
– je důkazní břemeno na straně úřadu a musí nějakým věrohodným způsobem dokázat, že tam ten kamión, který jsem předjížděl, v dálce nebyl? Nebo naopak musím toto dokazovat já?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

upřímně jste první o kom vím, že je za tento přestupek skutečně řešen u správního orgánu. Byl jste na dálnici zastaven hlídkou policie, nebo jste byl osloven jako provozovatel daného vozidla? Obecně lze říct, že by Správní úřad, jako správní orgán by Vám měl přestupek prokázat a vy máte možnost se vyjádřit k nashromážděným podkladům, případně navrhovat důkazy a svědky, proto pokud mají záznam, kdy je vidět, že se blížíte k navzájem se předjíždějícím kamionům, jistě by šlo argumentovat, že jste jen udržoval bezpečnou vzdálenost a zároveň jste předjížděl kamion v pravém pruhu.

Pokud byste chtěl pomoci, určitě se nám můžete i ozvat a případ probereme podrobněji.

Tomáš Blecha
Právní ochrana řidičů

20.2.2020 12:44
Více o tématu: předjíždění

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist