Před cestou na dovolenou

Mnoho motoristů není seznámeno s dopravními pravidly, kterými by se měli řídit při svých cestách do zahraničí.

Léto je v plném proudu a mnozí z nás se vydávají na dovolenou vozem. Ne všichni jsou však dostatečně obeznámeni s novými pravidly silničního provozu v jednotlivých evropských zemích. Protože pravidla silničního provozu jsou v jednotlivých zemích Evropy poměrně odlišná, doporučujeme prověřit pravidla silničního provozu nejen cílové destinace, ale i všech tranzitních zemí.

 

Nejistota na křižovatkách

Nejnovější dopravní výzkum koncernu Continental se uskutečnil v Německu, Francii, Polsku a České republice. Ukázalo se, že velké množství motoristů nezná předpisy jednotlivých států, které upravují jízdu přes železniční přejezdy. Například v Německu velké množství řidičů (25%) neví o povinnosti zastavit před přejezdem při červeném světle a spouštějících se závorách. 

 

Povinné svícení ve dne

Celodenní svícení je povinné v mnoha evropských zemích: České republice, Dánsku, Estonsku, Lotyšsku, Norsku, Rumunsku, Švédsku, Slovinsku, Chorvatsku, Makedonii, Rakousku a na Islandu. Zatímco ve Finsku, Itálii a Maďarsku musí být světla zapnuta i ve dne při jízdě mimo zastavěné oblasti, ve Francii a Švýcarsku je denní svícení pouze doporučeno. Motoristé by pro vlastní klid a bezpečí neměli zapomínat ani na vybavení automobilu sadou náhradních žárovek – například v České republice je náhradní sada žárovek povinnou výbavou automobilu.

 

Reflexní vesta je povinností

Reflexní vesta, která zaručuje dobrou viditelnost při pohybu na vozovce, je v mnoha evropských zemí povinností. Nicméně, v jednotlivých zemích jsou rozdíly jak v předepsaném počtu vest v automobilu (až do 5 vest/automobil), tak i v místě uložení vest – pro snadný přístup v případě řetězové havárie automobilů je v některých zemích nutné mít vesty uloženy v kabině automobilu. Obdobná pravidla často platí i pro lékárničku.

 

Cesta na dovolenou s dětmi

V České republice jsou dětské autosedačky nově povinné na všech typech komunikací (tato povinnost platí pro přepravu dětí, jejichž výška nepřesahuje 150 cm a váha 36 kg). Jsou však povoleny výjimky – například pokud se na zadní sedadlo nevejdou vedle sebe tři sedačky, je možné třetí dítě vézt také, ale pouze je-li připoutané bezpečnostním pásem. 

V Holandsku se děti ve věku do tří let se nesmí vůbec přepravovat na sedadlech, která nejsou vybavena bezpečnostními pásy – ani v sedačkách. Pokud auto nemá bezpečnostní pásy, mohou být děti od tří let přepravovány na zadních sedadlech – do výšky 135cm a věku 18 let je však povinné používání bezpečnostních systémů (sedaček,pásů,atd).

 

Firemním nebo vypůjčeným vozem na dovolenou

Chystáte se na dovolenou vyjet firemním či vypůjčeným vozem? Pokud chcete použít vozidlo,kde nejste uveden jako jeho vlastník, nechejtte si od majitele vozidla vystavit potvrzení – minimálně v anglickém nebo jiném světovém jazyce, které musí být notářsky ověřeno. Tímto úkonem zabráníte případné možnosti zadržení motorového vozidla policií do doby než se prokáže, že vozidlo není odcizeno. Některé evropské státy provádějí kontrolu již na hranicích a v případě, že nebudete schopni doložit souhlas majitele vozidla s jeho užitím, může Vám být znemožněn vjezd na území státu.

 

Kontrola dopravních předpisů před vyjetím

Motoristé, kteří se vydávají na dovolenou autem, by měli vždy prověřit dopravní pravidla a omezení ve všech zemích, kterými budou projíždět. Automobilové asociace a turistické informační kanceláře jim poskytnou vždy relevantní informace.

 

Barum Continental

1.8.2006 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist