Právo nevypovídat definitivně zpoplatněno

Poslanci souhlasí s tím, aby se z Listiny práv a svobod dělal trhací kalendář. Nezbývá než čekat, co na to Ústavní soud.

Poslanecká sněmovna na své aktuální schůzi přehlasovala veto Senátu, který jí vrátil návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, jehož obsahem je záměr co nejvíce zkomplikovat provozovatelům vozidel využívání svého základního práva nevypovídat proti sobě nebo řidičům jejich vozidel, k nimž jsou ve vztahu rodinném nebo obdobném.

O problematice tohoto návrhu již vyšlo několik článků, přičemž znění finálně schváleného textu zůstalo stejné, jako to, které projednávala Poslanecká sněmovna před několika měsíci, takže původní články jsou plně použitelné na to, co nás čeká.Jak jsem ve svých článcích psal, je konstrukce tohoto návrhu z hlediska ústavně-právního nebývale drzá, přičemž poslanci hlasující pro tento návrh okázale ignorovali námitky týkající se prolamování, resp. zpoplatňování jednoho ze základních práv garantovaných Listinou (snad kromě ČSSD hlasovali pro všichni napříč politickým spektrem).

Nu, nakonec netruchleme, však už si nějak poradíme. Budiž tato hlasovací epizoda pro nás důležitou zprávou o tom, jak si naši poslanci váží principů právního státu a jak jim na srdci leží blaho penězostroje, který tímto krokem jistě pěkně promazali a jak je nezajímá bezpečnost silničního provozu, ale jen a výlučně příjem z pokut.Jakmile vyjde ve Sbírce zákonů znění této novely a bude zřetelný její finální text (jakkoli by se oficiální znění ve Sbírce zákonů nemělo lišit od toho, které lze dnes nalézt na stránkách PSP), což bude cca do měsíce, připravím podrobný článek týkající se slabých míst dané právní úpravy tak, aby naše právo nevypovídat neutrpělo v důsledku žádnou újmu. Ono totiž ještě nějakou dobu potrvá, než se to podaří zrušit u  Ústavního soudu, takže je do té doby vhodné znát možnosti a způsoby, jak tento nehorázný zásah do našich práv a zřetelné selhání našich volených zástupců odzbrojit.

Příliš kvalitní legislativní práce to naštěstí není, takže možností se bude nabízet řada.

8.9.2011 1:40| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist