pravo-nevypovidat-cast-iv.jpg

Právo nevypovídat – část IV.

poradna

Nyní se zaměříme na to, jak je to s povinností dostavit se vypovídat na úřad a jak se vlastně "právo nevypovídat" používá u tzv. firemních aut.

Diskuze

12 komentářů

    nocturne.op.15

    S firemním vozidlem jsem aplikoval úspěšně tento postup, primárním (a splněným) cílem bylo úředníky znejistit:
    S plnou mocí od zaměstnavatele jsem vyrazil projednat přestupek firemního vozidla. Bez jakéhokoli zapírání jsem sdělil úředníkovi, že vozidlo měl svěřeno k soukromé nebo služební jízdě pan XY (tj. já). Úředník zalapal po dechu když zjistil že XY jsem já a de facto jsem se mu přišel sám udat. Ovšem na výzvu \“tak nám k tomu něco řekněte pane XY\“ jsem ho odbyl prostým konstatováním, že ve věci tohoto přestupku zastupuji momentálně fyzickou osobu jakožto provozovatele vozidla a pokud chtěji s panem XY (tedy mnou) osobně mluvit, mají jistě možnost si ho předvolat k podání vysvětlení. Úředník, zmatený že o sobě mluvím ve třetí osobě, si povolal nadřízeného – a ten konstatoval, že vše potřebné bylo ze strany firmy splněno a že si mě možná předvolají k podání vysvětlení. Potom se ještě optal, jestli jako osoba soukromá náhodou nepoužiju fintu s odmítnutím výpovědi – to už jsem se jen usmál, on také a rozloučili jsme se …
    Otázka na pana Berana zní – bylo skutečně splněno vše? Zatím je ticho po pěšině, podle všeho to dál aparátem neprošlo. Pokud je moje úvaha správná, podařilo se mi v podstatě \“krokem stranou\“ dostat přestupek na stejnou úroveň jako kdybych jel autem soukromým…

    nocturne.op.15

    omlouvam se za textovy monoblok, ale formatovani formular nejak nevzal…

    ehm – \“ve věci tohoto přestupku zastupuji momentálně PRÁVNICKOU osobu jakožto provozovatele vozidla\“

    ehm – \“ve věci tohoto přestupku zastupuji momentálně PRÁVNICKOU osobu jakožto provozovatele vozidla\“

    ehm – \“ve věci tohoto přestupku zastupuji momentálně PRÁVNICKOU osobu jakožto provozovatele vozidla\“

    Nikoloki

    Takže když jsem firemním autem převážel mnou čerstvě zamordovanou tchýni, tak nemám právo nepřiznat, že jsem řídil já, následkem čehož padne moje falešné alibi a já poputuju do lochu, zatímco když jsem ji k věčnému odpočinku na Orlík stěhoval soukromým vozem, tak se nepřiznat mohu? Resultátem tedy bude, že zamordované tchýně jest doporučováno převážeti výhradně vozidly jsoucími v osobním vlastnictví? 😉

    Samozřejmě mám na mysli, že mohu nevypovídat, pokud bych přivodil nebezpečí trestního stíhání sobě či osobě blízké, přičemž možnost výskytu tohoto nebezpečí přece nezávisí na způsobu vlastnictví vozidla.

    Tuvy

    Pan doktor jistě zaznamenal novelizaci 361/2000 Sb., pouze odkázal na starý článek (kde ještě nabádá vypovídat o osobách blízkých, ergo zcela zastaralý i v jeho vlastních názorech). Právnická osoba je pochopitelně povinna vědět, komu vozidlo SVĚŘILA a na výzvu sdělit údaje potřebné k jeho identifikaci (tedy obecně jméno, datum narození a trvalé bydliště) – z tohoto hlediska mi přijde vymýšlení virtuálních severokorejských či středoafrických přátel jako nesmysl.
    A naopak, osoba, jíž bylo PO vozidlo k užívání svěřeno, nemůže a není nijak krácena (stejně jako PO ostatně) na svém právu nevypovídat proti sobě a osobám blízkým. Pravdu dí pan doktor, když doporučuje mít auta svěřena (smlouvou) do užívání i pro soukromé účely (pozor na DPFO). Na první kontakt (výzvu) tedy odpovídá PO stylem \“jistě, svěřeno má XY, dále otravujte jen XY\“. Na druhou písemnou výzvu pak XY odepíše \“odmítám cokoliv sdělit\“ (resp. \“Fakovosobablízkávole\“ pokud je z Prahy). Ve výjimečných případech přijde třetí kolo opět na PO s prosbou o další pomoc, na kterou PO odpoví, že samozřemě ráda pomůže, ale svěřila vozidlo tomu a tomu (což už řekla) a není věštec ani detektiv, takže nemůže tušit, kdo za tím volantem tehdy a tehdy seděl – k tomu nepomůže ani online GPS s logováním přes čip a heslo…
    T.

    Tuvy

    DPFsmajlík = DPFO

    Bubák

    Mrtvoly se zásadně převážejí čerstvě odcizeným vozem 😉

    honT

    jsem moc rád za tento nezelený, neevropský a systémem nespacifikovaný web a články na něm!pomáháte mi bránit se té chátře úplatných dopravních mafiánů, kteří zneužívají svou úřední moc k tyranii normálních lidí a terorizování za banality! NASTAL ČAS SI UVĚDOMIT ŽE TY DARMOŽROUTY KTEŘÍ NÁS MĚŘÍ A BUZERUJÍ PLATÍME MY!!! místo aby našli ty kteří nám vykrádají auta, jezdí ožralí nebo bez řidičáku, tak ve službě spí, nebo měří u cedule obce. kdejaký bezcenný netáhlo od městských který se neuplatní jinde alespoň měří a otravuje. je potřeba znát svá práva, a je morální neprásknout své příbuzné ani sebe. oni jsou za to placení aby pracovali pořádně.

    Tomáš Beran

    Ano, jak jsem psal v článku. Dokud to funguje, proč to tak neudělat. 🙂

    Franta

    Takže pokud jsem jednatel s.r.o. (v jehož majetku je auto) a zároveň údajný pachatel údajného přestupku, tak nejprve odpovím za firmu a nabonzuji sám sebe, že jsem měl v uvedené době auto svěřeno a dostanu-li pak předvolání jako soukromá osoba odvolám se na právo nevypovídat – bude to tak fungovat? Můžu oba kroky udělat písemně?

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist