Jaké doklady musíte mít a kdo je může kontrolovat

Novela zákona o silničním provozu přinesla rovněž některé změny do problematiky dokladů, které musí řidič osobního vozidla při kontrole předložit a též do okruhu osob, které jsou oprávněny řidiče k jejich předložení vyzvat.

Základním dokladem je občanský průkaz. Povinnost mít jej s sebou a při kontrole jej předložit zákon o silničním provozu nepřikazuje, nicméně taková povinnost plyne u policisty ze zákona o Policii ČR, u strážníka ze zákona o obecní policii. Obvyklým důvodem pro kontrolu občanského průkazu bývá podezření ze spáchání dopravního přestupku nebo pátrání po hledaných osobách. Tento důvod může užít jak policista, tak i strážník.

Co se dokladů bezprostředně souvisejících s řízením motorového vozidla týče, je dle ust. §6 odst. 8 zákona o silničním provozu povinen řidič mít při řízení u sebe a při kontrole předložit následující doklady:

– řidičský průkaz,
– osvědčení o registraci vozidla podle zvláštního právního předpisu,
– doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla podle zvláštního právního předpisu,
– osvědčení profesní způsobilosti řidiče, pokud jde o řidiče, který je povinen účastnit se zdokonalování odborné způsobilosti podle zvláštního předpisu,
– doklad o zdravotní způsobilosti, pokud jde o řidiče podle § 87 odst. 3.

Tyto doklady musí řidič při kontrole předložit policistovi. Strážník obecní policie a celník mají právo na předložení řidičského průkazu a osvědčení o registraci.

Jak ze shora uvedených skutečností plyne, je povinností řidiče předložit doklad o zdravotní způsobilosti dle ust. §87 odst. 3 zákona č. 361/2000. Jedná se o doklad týkající se řidičů, kteří jsou z důvodu dosažení specifické věkové hranice (60 let) povinni se pravidelně podrobovat posouzení zdravotní způsobilosti.

To na druhou stranu znamená, že řidič není povinen s sebou vozit a při kontrole předkládat potvrzení o dopravně-psychologickém vyšetření nebo doklad o posouzení zdravotní způsobilosti řidičů nákladních vozidel, autobusů a dalších řidičů specifikovaných v ust. §87 odst. 1 a 2 zákona č. 361/2000 Sb. Zde to funguje tak, že tyto druhy vyšetření jsou podkladem pro posouzení zdravotní způsobilosti a pokud řidič nevyhoví, dá lékař podnět obecnímu úřadu k odnětí řidičského průkazu.

Co se dokladu o zdravotní způsobilosti osob starších 60ti let týče, vyskytly se v poslední době některé pochybnosti. Vzor posudku o zdravotní způsobilosti je dle ust. §88 zákona č. 361/2000 Sb. upraven v příloze č. 2 vyhlášky č. 277/2004 Sb. a musí proto tomuto vzoru odpovídat. Řidič by měl proto trvat na tom, aby ošetřující lékař vydal posudek na předepsaném formuláři, protože v opačném případě by se mohl vystavovat riziku postihu.

JUDr. Tomáš Beran

30.10.2006 5:08| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist