„Amnestie“ v dopravě po Novém roce, trestné činy a přestupky

Od 1. 1. 2010 platí nový trestní zákoník a změny v něm mají dopad na výkon některých trestů v oblasti silničního provozu

Jak patrně řada čtenářů slyšela nebo se dočetla, platí od 1. 1. 2010 nový trestní zákoník. Tento zákon obsahuje též speciální ustanovení, které dopadá na výkon trestu za trestné činy, které byly trestné před účinnosti tohoto trestního zákona a které ale nejsou trestné od doby jeho účinnosti. A protože byl zrušen trestný čin Řízení bez řidičského oprávnění, má to pro řadu lidí zásadní dopady.

Ust. §409 trestního zákoníku stanoví:

Trest uložený přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona za čin, který není trestným činem podle tohoto zákona, popřípadě jeho nevykonaný zbytek, se nevykoná. Ustanovení o souhrnném trestu se v takovém případě neužije. Byl-li za takový čin a sbíhající se trestný čin uložen úhrnný nebo souhrnný trest, soud trest poměrně zkrátí; přitom přihlédne ke vzájemnému poměru závažnosti činů, které ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona nejsou trestnými činy, a sbíhajících se trestných činů.

Rozhodující je zde zkoumat, za jaký trestný čin byl kdo odsouzen. Rozlišuje se totiž řízení bez řidičského oprávnění, což se týkalo lidí, kteří ŘP nikdy neměli + ti, kteří se vybodovali a řídili a na druhé straně na případy, kdy někdo řídil, ačkoliv měl uložený zákaz řízení. Ten druhý se dopouštěl maření výkonu úředního rozhodnutí, a to jako trestný čin zůstalo a „amnestie“ se na něj tudíž nevztahuje.

V důsledku tedy platí, že ti, kdo byli odsouzeni pouze pro trestný čin Řízení bez řidičského oprávnění, mezi které spadají ti, kdo:

– nikdy ŘP neměli a řídili a

– ti, kdo se vybodovali a řídili.

U těch vybodovaných se dospívá k závěru, že se nejednalo o maření výkonu úředního rozhodnutí, protože nebylo vydáno rozhodnutí obsahující zákaz řízení motorových vozidel.

U těchto osob tedy platí, že výkon trestu, který jim byl uložen, nelze dokončit. U těch, co ŘP nikdy neměli, to s řízením stejně nijak nesouvisí, protože řídit nemohou tak jako tak (když nikdy ŘP neměli). U těch vybodovaných to samozřejmě nemá vliv na běh trestu za vybodování (tj. že si rok nezařídí), ale pokud dostali za jízdu po vybodování např. delší trest zákazu řízení, třeba 3 roky, tak zbytek tohoto trestu nelze vykonat. Pokud tedy již vykonali ten trest 12 měsíců za samotné vybodování, mohou se nechat přezkoušet a nechat si vrátit ŘP.

Znovu ale závěrem opakuji, že se to netýká těch, kterým byl uložen zákaz řízení soudem nebo obecním úřadem.

autoweb.cz

19.1.2010 7:10

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist