Praga R4S sbírá prvenství

Česká značka na slovenském autě je v holandském šampionátu úspěšná. A v šestnáctileté Beitske Visser získala velmi talentovanou řidičku. Co bude dál?

Holandský šampionát sportovních vozů české fanoušky nejspíš příliš neláká. Mohlo by se to změnit. Před nedávnem oběhla české servery zpráva, že česká značka Praganový osmiválcový závodní speciál a míří s ním právě na okruhy Dutch Supercar Challenge (DSC). Obnovenou závodní premiéru pragovek podpořil svou účastí i Daniel Landa, ale několik celkových vítězství Pragy R4S by mohlo pro popularitu holandských závodů u nás udělat víc.

Závod na okruhu v Assenu vyhrála mladá závodnice jménem Beitske Visser v R4S týmu Race4Slovakia. Teprve šestnáctiletá dívka pokořila pole zkušených soupeřů na vozech jako Corvette C5.R a Mosler MT900 rozdílem třídy, když vyhrála sobotní závod (jezdí se vždy dva závody, jeden v sobotu, jeden v neděli) s náskokem třinácti sekund. Nejrychlejší jezdec přitom podle pravidel DSC dostává v polovině závodu pětadvacetisekundovou penalizaci (druhý i třetí jsou také penalizováni, ale méně). Nedělní závod mladá Beitske rovněž vedla, ale v polovině rozjížďky ji vyřadila porucha převodovky, která přežila při intenzivním testování posledních týdnů hned tři nehody.Vítězství v Assenu nebylo první pro tým Race4Slovakia ani speciály Praga, které už několik měsíců k vlastní spokojenost nasazují tři stáje – kromě slovenského týmu ještě český Race4Praga a Holanďané od BlueBerry Racing. V případě Beitske jde však o velký úspěch nejen pro převahu, kterou v sobotním závodě měla. Diváci totiž byli svědky její závodní premiéry za volantem Pragy, v tými Race4Slovakia i ve vrcholné třídě GT. Šestnáctiletá dívka dosud úspěšně závodila pouze na rychlých motokárách.

Vítězství Pragy jsou pro české fanoušky příslibem do budoucna. Z holandského šampionátu je do vyšších soutěží daleko, ale převaha, kterou kombinace Beitske Visser/Praga předvedla v Assenu, znamená, že nejde o nepřeklenutelnou propast. Dočkáme se opět řádné československé účasti v některém ze známějších šampionátů sportovních vozů?

autoweb.cz

15.8.2011 2:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist