Pozor na ojetiny s certifikací, může jít o podvod!

Auto s označením "prověřené" nemuselo žádným procesem kontroly projít. Takže oči na stopky a rozum do hrsti.

Modelová situace. Chcete si koupit ojetý automobil, vyberete si daný exemplář v autobazaru a protože nechcete ponechat nic náhodě, uvažujete o ověření nějaké „lustrační“ agentury. A vida – shodou okolností právě tento prodejce nabízí vozy vybavené osvědčením od Cebia, renomované agentury, která by měla být garantem a zárukou, jenže vše se může zobrazit ve zcela jiném světle…


Právě společnost Cebia upozorňuje, že autobazary stále častěji zneužívají její značku Cebia při nabízení svých ojetých vozidel ve snaze zlepšit jejich prodejnost. Ta jsou inzerována jako „prověřená od Cebie“ nebo dokonce autobazar na svém webu tvrdí „všechna naše vozidla jsou prověřena společností Cebia“ a přitom auta neprověřují vůbec nebo zdaleka ne všechna. Má to, bohužel, logiku.

Potenciální zákazník je podvodně lákán jednak na vidinu úspory za prověření, které by musel sám vynaložit, a za druhé je mu podsouván status prověřeného auta, i když situace je jiná. Některé autobazary takto zneužívají zvýšené poptávky zákazníků po autech s doloženou historií. Navíc, i když vozidlo je prověřené ještě neznamená, že je bez vady. Velmi často právě naopak.

Výsledek prověření většinou odhalí nějaký problém v historii vozidla. Jak se bránit proti takovému podvodu a jak se chovat při nákupu auta, které je vybaveno takovýmto označením? Tak řešení situaci obecně je určitě na společnosti, jejíž jméno je takto zneužíváno a – možná sobecky – do toho nám jako zákazníkům až tak mnoho není. Ryze uživatelsky nás zajímá, jak poznat, že jde opravdu o prověřený ojetý automobil. Jedinou obranou zákazníků, aby nebyli klamáni, je požadovat ke každému vozu certifikát, ten si přečíst a ověřit.

To znamená vyžádat si u konkrétního auta konkrétní certifikát, a na základě čísla v konfrontaci s registrační značkou ověřit u Cebie, zda je všechno v pořádku. Pokud vyvstanou nějaké odlišnosti, nebo se dokonce prodejce zdráhá u vozu označeného jako prověřený doložit certifikát, je to signál k maximální obezřetnosti a v rozumném případě k odstoupení od realizace obchodu.

zdroj: Cebia

17.1.2014 11:20| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist