Pozor na ojetá auta z Německa, často mají stočený tachometr!

Německý smysl pro pořádek je proslulý, to ale neznamená, že by se u západních sousedů nedařilo podvodníkům a nekorektním obchodníkům s ojetinami.

Přiznejme si, že panuje obecný dojem, že stáčení tachometrů je ryze českým fenoménem a v důsledku toho pak řada zájemců o auta z druhé ruky dováží ojetiny z Německa, ovšem bez patřičné opatrnosti a prověření vozu.

Přitom v Německu má 30 % ojetin stočený tachometr. Upozorňuje na to společnost Cebia, když odkazuje na fakt, že podle německého automobilového klubu ADAC má v Německu téměž třetina ojetých vozidel stočený tachometr.

To není malý podíl, v absolutních číslech pak mohou jít škody na kupujících hodně vysoko, odhaduje se že až do výše 6 miliard eur, tedy téměř 164 miliard korun ročně. Kupující velmi často při dovozu auta ze zahraničí neprověří nejen historii, ale ani původ vozidla a spoléhají na tvrzení prodejce či dovozce. V ČR jsou pak často legalizovaná odcizená a předělaná vozidla z celé Evropy.

Podle odborníků na problematiku probíhá manipulace s tachometrem jednoduše a rychle, umožňuje ji nedostatečně chráněný software některých výrobců a volně dostupné programové vybavení, kterým je možné stav tachometru upravit a ihned tak zvýšit cenu ojetého vozidla. To navzdory skutečnosti, že je v Německu stáčení tachometrů trestným činem.

Ideální ochranou je tak samozřejmě vybírat a kupovat s rozmyslem, nepodlehnout první – okatě lákavé nabídce, využít možnosti certifikovaného prověření auta a nebát se ani u nákupu v zahraniční vyžadovat velmi detailní technickou prohlídku. A v případě podezření dát samozřejmě co nejrychleji ruce pryč.

zdroj: Cebia

21.11.2013 11:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist