Kupujete ojetinu? Pozor na dovozové plaváčky!

Nedávné povodně ve Francii a Německu znamenají návrat už mnohými motoristy zapomenutého strašáka v podobě koupe vozu vytopeného povodní. Opatrnost je rozhodně na místě!

Podle údajů SDA je ročně ze zahraničí dovezeno okolo 140 000 ojetých aut. Za prvních pět měsíců letošního roku se už na českém trhu objevilo přes 65 tisíc dovezených ojetých vozů a více jak 75 tisíc ještě pravděpodobně přibude do konce roku. Většina importů pochází právě z Německa a Francie, které v minulých dnech na mnoha místech včetně velkých aglomerací s hustým automobilovým provozem sužovaly rekordní povodně. Právě na tento fakt nyní upozorňuje AAA AUTO a nabádá motoristy hledající ojetý vůz k opatrnosti.

U moderních automobilů plných elektronické výbavy a různých bezpečnostních systémů je pochopitelně zvýšená náchylnost k poruchám, zejména po zaplavení velkým množstvím vody do výše větší, než je motorový prostor. Mnoho závad pak může být i životu nebezpečných. Prakticky kdykoliv totiž může nastat selhání elektroniky, nebo závady na vnějších součástech auta vlivem nadměrné koroze.

„V době po rozsáhlých záplavách vždy evidujeme pokusy o prodej aut, která jsou evidentně poškozena vodou. Proto pečlivě prověřujeme, kde se s vozem jezdilo. Mnohem detailněji kontrolujeme, jestli například není bahno v různých těžko přístupných místech, třeba pod čalouněním dveří. Často bývá i za těsněním kolem dveří nebo pod palubní deskou. Hodně napoví také větší míra koroze pod kobercem v zavazadlovém prostoru, nebo zápach,“ popisuje generální ředitelka AAA AUTO International Karolína Topolová.


Pečlivě by k nákupu ojetého vozu měli přistupovat i zákazníci. V kupní smlouvě by rozhodně měli požadovat ustanovení o tom, že vůz nebyl zatopen, aby v rámci reklamace mohli žádat finanční kompenzaci. „Vzhledem k situaci v Německu a Francii se dá očekávat, že se na mnoha inzertních serverech objeví větší množství aut právě z těchto zemí. Stejně tak se ale mohou objevit auta původem z Česka, kde na některých místech také došlo k lokálním záplavám,“ dodává Topolová.

U aut ze zahraničí se většinou jedná o individuální dovozy. U takových aut pak reálně hrozí vážné problémy a s nimi spojené vysoké náklady na opravy. Problémy se navíc mohou neustále opakovat. Koupě vytopeného vozu je zkrátka velice riskantní ať už bude pořizovací cena jakkoli lákavá.

10.6.2016 4:15| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist