shutterstock_2073422030-352x198.jpg

Povinnost hlásit dopravní nehodu policistovi? Zde jsou tři základní podmínky

pokuty

Expert na dopravní problematiku, JUDr. Beran, reaguje na aktuální situaci na silnicích komplikovanou sněhem a ledem, nicméně zákon v tomto ohledu platí samozřejmě po celý rok.

Diskuze

12 komentářů

    AAA

    také únik provozních kapalin?

    A. Kuba

    Je třeba volat polici i k nehodě kdy dojde ke zranění (usmrcení) zvířat (srnka, pes neznámého majitele) a poškození vozidla ?

    Michal

    Problém taky je, že Policie se řídí zákonem, ale ne tím, co říkají „přísnější“ podmínky pojišťovny. Takže se může stát, že odmítnou přijet.

    Lumpos

    Pokud někomu zabijete/zraníte psa, tak jste logicky způsobil škodu 3. osobě….

    Lumpos

    Píšete, že u půjčeného auta, není třeba policisty volat. To je hovadina, je to škoda třetí strany a policisty je potřeba volat! Lze to dočíst i na stránkách PČR, kde je pujčené auto dokonce vyjmenováno jako příklad: http://www.policie.cz/clanek/pomoc-obetem-tc-dopravni-nehoda.aspx

    Taky vám tam chybí bod, že je třeba volat policisty v případě, že se účastníci nedohodnou na míře zavinění autonehody…

    AAA

    Skutečně? A nemohla ta třetí osoba způsobit svým psem škodu vám?
    Jinak ke srně jsem posledně volal na policajty a řekli mi že pokud nepotřebuju záznam kvůli havarijnímu pojištění, tak jezdit nemusí pokud na tom netrvám.

    AAA

    Autor je právník a za to že policie dává na stránky zastaralé informace za to nemůže.
    Ostatně zkuste si ten zmiňovaný § 47 zákona č. 361/2000 Sb. přečíst sám.

    Lumpos

    Pravda, má chyba. Této změny jsem si nebyl vědom, celkem mě i překvapila. Nicméně chybějící bod o „nedohodnutí se o míře zavinění“ je celkem fatální chyba.

    AAA

    nic takového v aktuálně platném zákoně není

    XXX

    tak volám policii takřka vždy, nějaký papíry sepsaný mezi 4 očima u nehody nejsou v případě dodatečného popření viny takřka k ničemu.

    Jirka

    Jo, můj pes 14 kg, vběhl do cesty BMV. Ten zastavil, protože jel pomalu, na místě, psa ani nepovalil, nic se mu nestalo. Přivolaná policie sepsala protokol, kde majitel BMV nahlásil prasklý přední nárazník. Majitelem odhadnutá škoda 14 000 Kč. Za týden se ozvala jeho pojišťovna a vymáhala na mě 10000 Kč jako náhradu za zaviněnou nehodu. Nárazník zůstal na autě a já jsem o 10 000 lehčí. Pozor na BMV jsou to hračky na které když kýchnete, upadne jim nárazník.

    Johny

    Vzhledem k „právní situaci a vymahatelnosti“ v tomto státě doporučuji volat policii vždy, protože policejní protokol má vždy větší váhu a je nesporným důkazem, než jen vzájemně sepsané hlášení o škodě, které lze viníkem vždy později nějak zpochybnit (šok z nehody a jiné různé výmluvy). Navíc pokud řídím firemní vozidlo, máme podnikem nařízeno i při bezvýznamném ťukanci (zvláště jako poškození) volat vždy policii, přičemž opomenutí tohoto nařízení může znamenat značnou srážku ze mzdy nebo i vyhazov.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist