Povinné zimní pneumatiky – vše, co potřebujete vědět!

Od 1. listopadu opět platí povinnost používat zimní pneumatiky. Nemáte přezuto? Nepropadejte panice.

Jednoduchá věc, zimní pneumatiky jsou opět skloňovaným tématem a nám do redakce chodí, tak jako každý rok touto dobou, řada dotazů. Namísto jednotlivých odpovědí shrňme tedy vše do jednoho článku, ať informace dostanou nejen konkrétní tazatelé, ale všichni čtenáři komplet.


Tak tedy, od prvního listopadu platí povinnost mít na autě zimní pneumatiky, ale neplatí plošně, bez výjimky, absolutně. Tak, jak se někdy snaží naznačit některá média, která pak ve spolupráci s policí doslova straší řidiče, že bez zimního obutí dostanou automaticky pokutu. Ne, problematice už se podrobně věnoval náš právní expert Judr. Beran a vše najdete přehledně vysvětleno v jeho článku.

My samozřejmě neschvalujeme jízdu na sněhu a ledu na letních pneumatikách, to v žádném případě, ale jsme proti hysterickému ojíždění zimních pneumatik při teplotách, ve kterých se povrch zimního obutí nejen ničí, ale prostě nefunguje. A pokud rtuť v teploměru šplhá ke dvanácti stupňům Celsia, proč přezouvat? Nicméně jednou čas na výměnu pneumatik přijde a tady se dostáváme k dalšímu častému dotazu a tím je uskladnění pneumatik. Jak nejvhodněji pneumatiky uložit?

Jak skladovat pneumatiky

Base | vydáno 7. 4. 2010

Výměna pneumatik sebou často nese pořízení nové sady gum, stále více a více lidí nakupuje pneumatiky přes eshopy na internetu a právě provozovatelé těchto prodejních projektů jsou často (z logických, marketingových důvodů) ti, kteří vysílají do světa signály, že od začátku listopadu to bez zimních gum prostě nejde. Jde…. A když už se bavíme o internetových prodejích, odpovíme na otázku, jak se zachovat, když je potřeba pneumatiky zakoupené na internetu reklamovat.

A když pneumatiky nakupovat, tak se nutně neobjedete bez vědomostí a schopností „číst“ důležité údaje na pneumatikách. U nových modelů gum to nehrozí, ale u starších je dobré zkontrolovat DOT, tedy symbol, který udává datum výroby dané pneumatiky.

Nikdo by si asi nechtěl dát na auto gumy, které sice vypadají jako nové, ve skutečnosti ale tři roky ležely kdesi v šeru skladu, a jejichž směs už spíše nefunguje, než funguje.

Ano, správná otázka je, jestli pneumatiky stále ještě fungují, zda zaručují bezpečnou jízdu a jsou schopné dostát závazkům, které slibuje výrobce.

Závěrem tedy jediné – my jsme rádi a vážíme si vašeho zájmu o tuto problematiku, stále tvrdíme, že pneumatika je jedna z nejdůležitějších součástí auta – neboť je to právě ploška o velikosti dlaně, které skrze pneumatiku drží auto na silnici. A jsme moc rádi za veškeré vaše dotazy, díky kterým můžeme společně otázce pneumatik více porozumět. Takže ještě jednou.

Ne, od 1. listopadu nemusíte mít nutně na svém autě zimní pneumatiky, nehrozí-li riziko souvislé vrstvy sněhu, ledu a tak dále. Ovšem je velmi vhodné mít připravenou sadu k výměně, protože – ze zkušenosti – ve chvíli, kdy se na zem snesou vločky prvního sněhu, vytvoří se v pneuservisech dlouhé pořadníky a policejní hlídky vyrazí s pokutovými bloky „pomáhat a chránit.“

Ve výsledku však jde o jednu jedinou věc, bezpečnost, tedy bezpečnou jízdu jak pro posádku vašeho vozu, tak všechna další auta, na která máte tím, zda obujete v pravý čas zimní gumy, vliv. Pokud se klouzat na sněhu a ledu, tak raději na nějaké řidičské akci v Alpách než na okresní silnici bez posypu, na letních gumách, tvrdých jako kámen.

4.11.2013 10:50| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist