Povinné zimní pneumatiky už za pár dnů

Zákon mluví jasně. Tedy, měl by mluvit, namísto jednoznačného výkladu je tady řada nejasností. Jisté je jen jedno, datum. Prvního listopadu.

Povinnosti mít na autě zimní pneumatiky platí v Česku plošně od 1. listopadu do 31. března na všech místech, nejen tam, kde to donedávna lokálně přikazovala nechvalně proslulá značka. Ta značka, která nelogicky vyháněla řidiče z jakžtakž průjezdných dálničních úseků na bohem (a silničáři) zapomenuté okresky. Nový zákon hovoří o tom, že zimní pneumatiky musí mít řidič na automobilu tehdy, je-li na silnici souvislá vrstva sněhu, led či námraza.

A také v případě, že lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnici během jízdy souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza mohou vyskytovat. U vozidel do 3,5 tuny potom musí být zimní pneumatiky nasazeny na všech čtyřech kolech a hloubka jejich vzorku musí být minimálně 4 milimetry.Znamená to, že mít zimní pneumatiky obuté vždy a všude? Rozhodně ne a je otázkou, jak bude policie postupovat při řešení případů, když řidiče „nachytá“ s letním obutím, protože stále platí presumpce neviny, stále je to úředník, a nikoli občan, kdo musí předkládat důkazy. A stále lze věřit tomu, že policie bude jen ztěžka oponovat v soudních případech o aplikovanou meteorologii opřenými argumenty.

Každopádně to neznamená, že bychom měli díky nejasnostem v zákoně jezdit celou zimu na letních gumách. Jsou oblasti a situace, kdy je zimní obutí nevyhnutelné. A protože víme, jak se pneumatiky signované sněhovou vločkou testují a je nám známo, že levné gumy rovnají se většinou špatné gumy, doporučujeme všech zimním řidičů nepodcenit situaci a investovat do kvalitního obutí. Přečíst si ještě před zimní sezonou náš manuál na přežití.

24.10.2011 7:00| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist