Používání zimních pneumatik v Evropě

Mnozí z nás vyrážejí na hory, takže bude dobré si shrnout, co nás při cestách do zahraničí může čekat.

Zimní počasí některé řidiče zaskočilo, ale radost z něj mají lyžaři. Někteří už vyrážejí na hory a to nejen u nás. Bylo by tedy dobré si shrnout, co vás kde při cestách po Evropě může čekat, a to především z pohledu používání zimních pneumatik.

Například ve Francii, Rakousku a v Itálii nejsou zimní pneumatiky povinné, ale jejich použití často upravují místní vyhlášky a tak byste do některých míst nemuseli být s letním obutím vůbec puštěni. Navíc vyrážet do horských středisek bez zimních gum je takřka šílenství.

Naopak ve Finsku, Estonsku, Lotyšsku a Slovinsku je použití zimních pneumatik povinné, a to většinou od začátku prosince až do konce února. Ze skandinávských zemí stojí za zmínku ještě Norsko a Švédsko, pro místní jsou zimní pneumatiky povinností, pro návštěvníky nikoli, ale jezdit po zasněžených silnicích na letních gumách asi nebude úplně to pravé ořechové.

Zajímavý přístup mají k zimním pneumatikám ve Švýcarsku, není předepsáno, že je na autě musíte mít, ale když se vám přihodí nějaký karambol a zjistí se, že jste jeli na letních gumách, okamžitě se stáváte spoluviníky a hradíte část způsobených škod!

Země jako je Lucembursko, Belgie nebo Holandsko nevyžadují zimní obutí, ale nezapomínejte na to, že i tam mrzne a tak by se asi zimní pneumatiky mohly hodit. To samé platí i pro ježdění u nás. Nakonec počty mrtvých za poslední dva týdny, kdy se zima výrazněji přihlásila o slovo, by měly být dostatečným varováním!

Petr Horák

3.1.2006 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist