Používání antiradarů od 1.7.

Objasníme, jak je to s úpravou používání antiradarů podle novely silničního zákona.

S novelou silničního zákona se diskutovala rovněž problematika tzv. antiradarů, tedy zařízení, jejichž činnost spočívá v detekci zařízení, které používá policie, od 1. 7. 2006 též obecní policie, k měření rychlosti vozidel.

Při prvním pohledu do zákona je zřejmé, že antiradary (formálně řečeno) budou zakázané. Konkrétní ustanovení silničního zákona stanoví následující:

§3 odst. 4 silničního zákona:

„Nikdo nesmí používat technické prostředky a zařízení, které znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných policií nebo Vojenskou policií při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (dále jen „antiradar“).“

Při druhém pohledu je však jasné, že shora uvedená definice antiradaru nijak nepokrývá obvyklé druhy antiradarů. Výše uvedená definice je totiž prakticky stejná, jako tomu bylo dřív, neboť se vztahuje na aktivní zařízení, která buď:

– znemožňují funkci policejního radaru (např. rušička radarových vln) anebo

– funkci ovlivňují (nějaké zařízení, které by dokázalo změnit odraz paprsku nebo jinak ovlivnit výsledek měření).

Tato aktivní zařízení jsou zakázána již několik let a i definice antiradaru je již několik let stále stejná. Z hlediska běžného uživatele antiradaru se tak nic nemění, neboť používání pasivního zařízení, které pouze detekuje činnost policejního radaru, zakázáno není, jak ukazuje shora uvedená definice antiradaru. Řidiči proto budou moci používat po 1. 7. 2006 svá zařízení i nadále, aniž by se vystavovali riziku pokuty, samozřejmě pouze za podmínky, že se bude jednat o pasivní zařízení.

Jak je rovněž zřejmé ze shora uvedené definice antiradaru, nebude možno za antiradar považovat ani takové pomůcky, jako je poslouchání radiového vysílání upozorňující na měření rychlosti, upozorňování jiných řidičů apod.

Jak však současně plyne ze shora uvedeného (jmenovitě ust. §3 odst. 4), není v přehledu subjektů, jejichž zařízení, nesmí řidič rušit, uvedena obecní policie. Evidentně se na obecní policii zapomnělo; za rušení zařízení, které používá obecní policie, tedy pokutu dle silničního zákona, resp. zákona o přestupcích, dostat nelze.

JUDr. Tomáš Beran

22.6.2006 6:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist