Poslední McLaren F1 našel majitele

Šest let je v automobilové branži dlouhá doba, ale tolik roků trvalo, než se prodal poslední volný McLaren F1.

Poslední nový exemplář auta ověnčeného všemi „nej“, na které si jen můžete vzpomenout, našel nedávno svého kupce. Nese výrobní číslo 65 a pochází z legendární série stovky silničních a závodních McLarenů, jejichž výroba skončila před šesti lety.

V porovnání s ostatními McLareny F1 je tento konkrétní model asi nejznámnější, protože strávil většinu času vystavený ve výloze prodejního showroomu McLarenu v Londýně. Adresa v Park Lane se tak stala doslova poutním místem, u kterého se pravidelně fotily zástupy fanoušků z celého světa.

McLaren nezveřejnil, kdo poslední dostupný kus koupil, ale jisté je, že na něj ani vzhledem k jeho věku nedostal slevu. S výjimkou ojedinělého propadu ceny při dražbě unaveného kusu před několika lety si všechny zachované McLareny na světě víceméně udržely svou pořizovací cenu, která se v době jeho vzniku pohybovala kolem jednoho miliónu dolarů.

Přes nejvyšší cenu všech dob na něm McLaren z čistě finančního hlediska prý prodělal, ale reklama, kterou mu nejskvělejší auto na světě udělalo a po šesti letech stále dělá, je k nezaplacení. Pořád se o něm píše a všechny nové supersporty, včetně Enza, Carrery GT a Mercedesu SLR, jsou srovnávány právě s ním.

Zajímavé na McLarenu F1 je úplně všechno, od rozmáchlého vývoje bez ohledu na náklady až po pozlacený motorový prostor (zlato nejlépe odráží teplo), středovou pozici volantu či jízdní výkony dané nízkou hmotností a vrcholným motorem v historii BMW (McLaren původně počítal s pěti sty koňmi, ale dostal jich 627).

Pikantní na něm je i to, že servis se provádí na jediném místě na světě, přímo u McLarenu v Anglii, a stojí 25 000 liber, což je 1,2 milionu korun. Tíha ceny je trochu zmírněná tím, že zahrnuje profesionální vyčištění a leštění, po kterém vypadá F1 jako v den svého zrodu.

redakce autoweb.cz

25.8.2004 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist