Porsche na pokraji bankrotu!

Porsche se zmítá v dluzích a jen díky Volkswagenu těsně uniklo bankrotu.

Porsche sice skupuje akcie Volkswagenu o sto šest, ale trochu se zapomíná na to, že peníze na nákup těchto akcií nepochází z pokladny automobilky Porsche, ale od bank, investorů a jiných věřitelů. Ano, Porsche si těch několik miliard eur muselo samozřejmě půjčit a nyní má problémy se splácením.

Zpočátku to nevypadalo špatně a Porsche mělo evidentně všechno dobře spočítáno. Jenže klesající prodeje jak Porsche, tak hlavně Volkswagenu se na účetních výsledcích projevily a udělaly ekonomům Porsche hodně tlustou červenou čáru přes rozpočet.

Německý magazín Der Spiegel dokonce přišel se zprávou, že Porsche po tři dny v březnu balancovalo na hraně bankrotu. Volkswagen nakonec napumpoval do Porsche 700 milionů eur formou výhodné půjčky, aby Porsche nepadlo. Porsche prý ale potřebuje ještě 2,5 miliardy eur, aby zůstalo provozuschopné!

Vypadá to, že se Porsche s koupí akcií Volkswagenu přepočítalo. Dokonce nyní oficiálně žádá německou vládu o finanční pomoc. Ta ji ale odmítá s tím, že je (nebo spíše bylo) Porsche dosti silným hráčem na trhu, který peníze nepotřebuje. Nepřátelé si jistě mnou ruce, ale pád Porsche by zasadil německé ekonomice hodně tvrdý úder. Vždyť Porsche se dá považovat za symbol německého industrialismu.

Jen pro zajímavost… Porsche dokázalo za poslední měsíce nashromáždit dluh ve výši 9 miliard eur (!), což je o 50 % víc, než jaký má zbankrotovaný Chrysler.

autoweb.cz

26.5.2009 8:23

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist